گارد ساحلی یونان به یک کشتی باری این کشور در دریای اژه تیراندازی کرد

0

[ad_1]

گارد ساحلی ترکیه اعلام کرد کشتی‌های گارد ساحلی یونان به سمت یک کشتی باری ترکیه که در آب‌های بین‌المللی در دریای اژه در حال حرکت بود تیراندازی کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، در بیانیه ترکیه آمده است که تیراندازی روز شنبه در ۱۳ مایلی جنوب غربی جزیره بوزکادا روی داد و تلفاتی نداشت. گارد ساحلی ترکیه مدعی شده است که پس از شلیک از سوی دو کشتی گارد ساحلی یونان، دو کشتی گارد ساحلی ترکیه به منطقه رفتند و قایق‌های یونانی آنجا را ترک کردند.

آسوشیتدپرس می‌نویسد که مشخص نیست چرا تیراندازی روی داد. گارد ساحلی ترکیه ویدیویی را منتشر کرد که به نظر می رسد با یک تلفن همراه فیلمبرداری شده است و ظاهرا در پنجره و سقف کشتی باری سوراخی ناشی از برخورد گلوله را نشان می‌دهد.

این دو کشور همسایه دهه‌ها درگیر مناقشاتی مرزی بوده‌اند که در هفته‌های اخیر شدت گرفته است. هر دو طرف ادعا می‌کنند که حریم هوایی‌شان از سوی طرف مقابل نقض شده است.

با افزایش اختلافات مقامات یونانی نگرانی خود را در مورد یک درگیری جدید در اروپا پس از جنگ روسیه در اوکراین بیان کرده‌اند.

ترکیه می‌گوید یونان با حفظ حضور نظامی در جزایر نزدیک به خط ساحلی ترکیه، توافقات بین المللی را زیر پا می‌گذارد. یونان می‌گوید که باید از جزایر شرقی خود در برابر همسایه‌اش دفاع کند.

وزیر امور خارجه یونان، با اشاره تلویحی به جنگ در اوکراین، گفت که رفتار ترکیه که نظیر یونان یکی از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، است خطر «وضعیت مشابهی را که در حال حاضر در برخی از بخش‌های دیگر قاره ما در حال رخ دادن است» تشدید می‌کند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.