گزارش زنده | سیزدهمین روز اعتراضات سراسری؛ پاره کردن عکس خمینی و خامنه‌ای در مدرسه‌ها

0

[ad_1]

گزارش‌ها از سیزدهمین روز پیاپی اعتراضات سراسری در ایران حاکی از این است که علاوه بر تظاهرات خیابانی و دانشگاهی و شعار دادن از پنجره‌های خانه‌ها، شیوه‌های تازه‌تری از مخالفت مدنی به این اعتراضات افزوده شده است.

ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی در روز پنج‌شنبه هفتم مهر منتشر شده که نشان می‌دهد دانش‌آموزان دبیرستانی عکس‌های روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، و علی خامنه‌ای، رهبر فعلی نظام، را از دیوارهای کلاس بر می‌دارند و آنها را پاره می‌کنند.

در یک ویدئو، دانش‌آموزان به جای تصویر روح‌الله خمینی، شعار «زن، زندگی، آزادی» را که روی یک کاغذ نوشته‌اند، در قاب عکس می‌گذارند.

در حالی که خیابان‌های سراسر ایران در سیزده روز گذشته شاهد اعتراضات ادامه‌دار بوده است، فایننشال تایمز در مقاله‌ای نوشته است: «خودروهای سبز و سفید ارشاد که در دهه گذشته نماد سرکوب زنان در جمهوری اسلامی بوده‌اند، در روزهای اخیر از خیابان‌های تهران محو شده‌اند.»

مهسا امینی، زن جوانی که جان باختن او تحت بازداشت اعتراضات سراسری را در پی داشته، توسط گشت ارشاد دستگیر شده بود. گروه هکری «عدالت علی» مستنداتی منتشر کرده که در آن گفته شده است سر مهسا امینی به جدول کنار خیابان برخورد کرده بود.

  • تداوم حمایت جهانی

تجمع‌های گسترده در شهرهای گوناگون جهان در حمایت از اعتراضات سراسری ایران ادامه دارد.

در سوئد روز چهارشنبه تجمعی که به دعوت نمایندگان ایرانی‌تبار پارلمان سوئد برگزار شد و شمار قابل توجهی از رهبران و دبیران احزاب بزرگ پارلمان سوئد در آن شرکت داشتند.

هادریان قمی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان فرانسه، در پیامی با حمایت از اعتراضات مردم ایران گفت که دفاع از آزادی و حقوق بشر در این کشور ضرورت دارد و من از جنبش زن، زندگی آزادی حمایت می‌کنم.

  • احضار کاردار سفارت فرانسه در ایران

در این حال، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز چهارشنبه صدور بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه درباره اعتراضات ایران را «مداخله‌جویانه» خواند و با اعتراض به انتشار مطلبی در نشریه شارلی ابدو، کاردار کاردار سفارت این کشور در تهران را احضار کرد.

پیش از این نیز، روز یک‌شنبه سفیران بریتانیا و نروژ به دلیل آن چه «فضاسازی‌های خصمانه» و «مواضع مداخله‌جویانه» خوانده شد، از سوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی احضار شده بودند.

  • ادامه فشار بر چهره‌های سرشناس

در ادامه برخورد با چهره‌های هنری و ورزشی پشتیبان اعتراضات سراسری در ایران، مقامات امنیتی مونا برزویی، شاعر و ترانه‌سرا، را بازداشت کردند.

خانم برزویی پس از جان باختن مهسا امینی، شعری که برای این زن جوان سروده بود، در ویدئویی در توییتر منتشر کرده بود.

همچنین نیروهای امنیتی دوشنبه شب به خانه کتایون ریاحی، یکی از نخستین چهره‌های سرشناس که به مرگ تحت بازداشت مهسا امینی واکنش نشان داد، هجوم بردند و قصد بازداشت این بازیگر سرشناس را داشتند، اما او موفق شده فرار کند.

ادمین صفحه اینستاگرام خانم ریاحی گفته در حال حاضر خبری از او در دست نیست و جانش در خطر است.

شاهزاده رضا پهلوی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه از اعتراضات در ایران به‌عنوان یک انقلاب تاریخی توسط زنان نام برد و از جهان خواست که فشاری بیشتر را بر حاکمان مذهبی اعمال کند.

او در این گفت‌وگو خواستار آمادگی بیشتر جهان، برای برقراری نظامی سکولار و دموکراتیک در آینده ایران شد.

دور جدید اعتراضات سراسری در استان‌های تهران، کردستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، البرز، فارس، استان مرکزی، کرمانشاه، کرمان، یزد، سمنان، هرمزگان، قزوین، ایلام، زنجان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، همدان، قم، سیستان و بلوچستان، لرستان، اردبیل، و خوزستان به اعتراضات پیوسته‌اند.

در جریان این دور اعتراضات که پس از مرگ تحت بازداشت مهسا (ژینا) امینی از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد» داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

* صدای آمریکا در حال حاضر نمی‌تواند صحت همه ویدیوها و گزارش‌ها را به طور مستقل تأیید کند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.