گسترش مقاومت در برابر طالبان در مناطق دورافتاده  

0

[ad_1]

  • نویسنده, آنتونیو جیستوزی
  • شغل, پژوهشگر

مجموعه «ناظران می‌گویند» بیانگر نظر نویسندگان آن است. بی‌بی‌سی فارسی می‌کوشد در این مجموعه، با انعکاس دیدگاه‌ها و افکار طیف‌های گوناگون، چشم‌انداز متنوع و متوازنی از موضوعات مختلف ارائه دهد. انتشار این آرا و نقطه‌نظرها، به معنای تایید بی‌بی‌سی نیست.

منبع تصویر، Social Media

توضیح تصویر،

فصیح الدین فطرت، رئیس ستاد فرماندهی طالبان در بدخشان در اوایل اکتبر ۲۰۲۲

 از بهار ۲۰۲۲ به بعد، طالبان در تلاش برای سرکوب «جبهه مقاوت ملی» در بخش‌هایی از پنجشیر بوده‌اند. «جبهه مقاوت ملی» متشکل از نیروهای مخالف طالبان به رهبری احمد مسعود است که در پنجشیر و برخی دیگر از ولایت‌های افغانستان فعال هستند. تمرکز بر پنجشیر ممکن است تا حدی ناشی از تمرکز رسانه‌ها بر احمد مسعود و افرادش باشد، اما این موضوع نیز درست است که به نظر می‌رسد نیروهای مستقر در پنجشیر نسبت به جنگجویان «جبهه مقاومت ملی» در مناطق اطراف مانند ولسوالی‌های شرقی بغلان مجهزترند؛ (عمدتاً در منطقه اندراب) و در جنوب تخار (منطقه فرخار)؛ شاید به این دلیل که جبهه مقاومت تدارکات پنجشیر را در اولویت قرار می‌دهد و همچنین به این دلیل است که با یک هلیکوپتر که از نیروی هوایی پیشین افغانستان مانده است، از تاجیکستان، به طور منظم می‌تواند پایگاه‌های این جبهه را تغذیه و حمل و نقل تدارکاتی کند.

جبهه مقاومت در مواردی دست‌آوردهای خود را بزرگتر از واقعیت نشان داده است. نیروهای این گروه هرگزو پس از کنترل طالبان نتوانسته‌اند بر دره اصلی پنجشیر تاثیری عمیقی داشته باشند و مناطق بسیاری از آن را به تصرف خود درآورند. گرچه تحرکات چریکی جبهه مقاومت مرتبا تلفاتی را بر نیروهای طالبان وارد می‌کند.

طی فصل تابستان گذشته ، نیروهای طالبان بارها تلاش کرده‌اند‌ تا پایگاه‌های جبهه مقاومت را در کوه‌ها درهم بشکنند که موفق نشدند، با وجود اینکه عبدالقیوم ذاکر، فرمانده مشهور هلمندی خود را مامور فرماندهی تازه‌ترین حملات در ماه آگوست/اوت کرده اند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.