گفت‌وگوی وزرای خارجه آمریکا و اسرائیل؛ بلینکن «تهدیدات ایران» را چالشی مشترک خواند

0

[ad_1]

آنتونی بیلنکن، وزیر امورخارجه آمریکا روز دوشنبه ۱۲ دی با وزیر جدید امور خارجه اسرائيل، الی کوهن، گفت‌و‌گو کرد.

آقای بلینکن در توئیتی که روز دوشنبه منتشر کرد اعلام کرد سمت جدید را به الی کوهن تبریک گفته است. او همچنین گفت که تعهد آمریکا به امنیت اسرائيل «قوی» است و آمریکا و اسرائیل می‌توانند «منافع مشترک» را پیش ببرند و «با چالش‌های متقابل» مقابله کنند.

آقای بلینکن گفت که «ما قویاً از راه حل دو دولتی حمایت می‌کنیم و با هر چه که حیات آن را به خطر می اندازد مخالفیم.» راه حل دو کشوری به تشکیل یک کشور فلسطینی در کنار اسرائيل اشاره دارد.

در توئیت آقای بلینکن اشاره‌‌ای به ایران نشده است. اما در بیانیه‌ای که وزارت امورخارجه آمریکا از تماس دو طرف در سایت خود منتشر کرده آمده است که آقای بلینکن «تهدیدات ایران» را از جمله چالش‌های مشترک میان اسرائیل و آمریکا خوانده است.

در همین حال، حساب رسمی وزارت امورخارجه اسرائيل روز دوشنبه اظهاراتی از الی کوهن را منتشر کرد که گفته است دولت اسرائیل متعهد است «به هر وسیله‌ای» از دستیابی جمهوری اسلامی ایران به «قابلیت‌های هسته‌ای نظامی» جلوگیری کند.

او گفت: «جاه‌طلبی جمهوری اسلامی شامل پروژه موشک‌های دوربرد، پهپادها و تامین مالی تروریسم نیز می‌شود. کشورهای جهان باید سر خود را از برف بیرون بیاورند.»

جمهوری اسلامی اتهام تلاش برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای را رد می‌کند. با این حال برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و سابقه آن باعث نگرانی بسیاری از کشورها از جمله اسرائيل است که مقامات حکومتی ایران آن را به نابودی تهدید کرده‌اند.

با روی کار آمدن دولت بنیامین نتانیاهو در اسرائيل، الی کوهن به مقام وزارت امور خارجه این کشور رسید.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.