یکروز بعد از انتقاد، امیرعبداللهیان «نگرانی» طالبان برای تحصیل زنان را «قابل درک» دانست

0

[ad_1]

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی در تازه‌ترین اظهارنظر درباره گروه طالبان گفت که نگرانی‌ آنها برای تحصیل و اشتغال زنان «قابل درک» است.

آقای امیرعبداللهیان که برای شرکت در چهارمین نشست کشورهای همسایه افغانستان در سمرقند حضور دارد، گفت ایران آماده است به طالبان برای «تامین شرایط تحصیل دختران» کمک کند.

همراهی ضمنی امیرعبداللهیان با مقامات طالبان در حالی است که در شش ماه گذشته، یکی از اصلی‌ترین دلایل آغاز اعتراضات سراسری در ایران فشار بر زنان و دختران برای حجاب اجباری بود و در هفته‌های اخیر همزمان با فشار حکومت زنان و دختران با بی توجهی به حجاب اجباری، با تهدیدات حکومت مقابله می‌کنند.

اظهارات روز پنجشنبه حسین امیرعبداللهیان در حالی بیان شده که ساعاتی پیشتر، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در دیدار رودرو با امیرخان متکی سرپرست وزارت خارجه هیئت حاکمه طالبان به کنایه گفته بود: ۲۱ ماه است منتظر عمل به وعده تشکیل دولت فراگیر هستیم.

گروه طالبان از زمان به قدرت رسیدن در تابستان ۱۴۰۰ وعده داده بود که یک حکومت فراگیر با حضور همه اقوام در افغانستان تشکیل می‌دهد اما هنوز عمده مقامات این کشور از قوم پشتون هستند.

این نشست کشورهای همسایه در مورد افغانستان به درخواست روسیه در سمرقند ازبکستان برگزار شده است. هنوز هیچ کشور غربی حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است. برخی از کشورها از جمله ایران، روسیه و پاکستان نمایندگان طالبان را در سفارتخانه‌های افغانستان در پایتخت این کشورها پذیرفته‌اند.

طالبان به نقض حقوق زنان و دختران و همچنین فشار بر فعالان مدنی در افغانستان متهم است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.