یک روزنامه پرمخاطب آمریکایی:‌ آرمان زنان ایران برای دستیابی به آزادی مردنی نیست

0

[ad_1]

روزنامه آمریکایی کریستین ساینس مانیتور با اشاره به اعتراضات فراگیر در سراسر ایران
در پی مرگ مهسا امینی در بازداشت پلیس اخلاق نوشت: حالا مدارس و دانشگاه‌ها به کانون اعتراضات تبدیل شده‌اند.

به نوشته این روزنامه، پلیس و شبه‌نظامیان بسیجی تندرو، با حمله به مراکز آموزشی به بازداشت و سرکوب دانش‌جویان می‌پردازند. در عین حال، اعتراضات، به فراتر از موضوع حقوق زنان گسترش یافته و به نارضایتی عمومی شهروندان از حکومت منجر شده‌ است.

کریستین ساینس مانیتور، با اشاره به این‌که مردم از قوانین حاکم ناخشنود هستند، از دبیرستانی در سنندج، مثال می‌زند که دختران همراه با بر کندن روسری، خواستار آزادی‌های بیشتر و پایان یافتن عمر حکومت دینی در ایران شده‌اند.

یک معلم جغرافی در مدرسه‌ای در این شهر کردنشین، گفته‌ است: «معترضان طی چهار هفته شعارهایی یکسان را سر داده‌اند و فکر نمی‌کند کسی بتواند این نسل را متوقف کند.»

بر اساس این گزارش، یکی از دانش‌آموزان این دبیرستان دخترانه بازداشت شده‌ است.
این معلم اما اظهار کرده که با وجود بدرفتاری پلیس، آن دختر همچنان نسبت به ادامه راه در آینده مصمم به‌ نظر می‌رسد.

دختر بازداشت‌شده به معلمش گفته‌ است: «ما تازه در ابتدای راه هستیم.»

به‌نوشته این روزنامه، دکتر تاجبخش که یک تحلیل‌گر است، می‌گوید:« نسل جوان کنونی ایران، در محدوده مولفه‌های ایدئولوژیک جمهوری اسلامی ایران رشد کرده‌ است.»

این تحلیلگر اما باور دارد که وقتی این نسل، از ارزش‌هایی که در آن بزرگ شده روی‌گردان می‌شود، پایه‌های رژیم نیز متزلزل خواهد شد.

گفتنی است برخی شهرهای ایران روز پنج‌شنبه‌ در بیست و هفتمین روز، همچنان شاهد ادامه اعتراضات مردمی بوده است. این در حالی است که گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از استقرار نیروهای حکومتی در معابر خبر می‌دهند.

دور جدید اعتراضات سراسری ایران از ۲۵ شهریور آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

در جریان این دور اعتراضات که پس از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «نه روسری، نه توسری، آزادی و برابری»، «فکر نکنید امروزه، قرار ما هرروزه»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد»، «توپ تانک مسلسل دیگر اثر ندارد، به مادرم بگویید دیگر دختر ندارد»، «هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه»، و «کردستان، زاهدان، خونین تمام ایران» سر داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.