یک شب سرد اوین؛ «بدترین لحظه زندگی‌ام»

0

[ad_1]

  • علی افشاری
  • تحلیلگر مسائل ایران و زندانی سیاسی پیشین اوین

زندان اوین، پس از یورش گارد ویژه آتش‌سوزی مهر ۱۴۰۱

منبع تصویر، MIZAN

توضیح تصویر،

زندان اوین، پس از یورش گارد ویژه آتش‌سوزی مهر ۱۴۰۱

مجموعه «ناظران می‌گویند» بیانگر نظر نویسندگان آن است. بی‌بی‌سی فارسی می‌کوشد در این مجموعه، با انعکاس دیدگاه‌ها و افکار طیف‌های گوناگون، چشم‌انداز متنوع و متوازنی از موضوعات مختلف ارائه دهد. بدیهی است انتشار این آرا و نقطه‌نظرها، به معنای تایید آنها نیست.

آتش‌سوزی و تیراندازی مرگبار اوین، شنبه (شب ۲۳ مهر ۱۴۰۱) هولناکی را در این زندان رقم زد. ‌بی بی سی در تلاش است تا با نگاهی به تجربیات زندانیان، نگاهی به ابعاد این حادثه داشته باشد. پیشتر شیوا نظرآهاری، ایرج مصداقی، مهدیه گلرو و اصغر ایزدی از تجربه خود گفته بودند و اکنون علی افشاری با نگاهی به خاطرات خود از اوین، تصویری از زندان و زندانی در اوین به دست می‌دهد.

آتش سوزی در زندان اوین بار دیگر زندان قدیمی پایتخت را بر سر زبان‌ها انداخت. اگرچه هنوز ابعاد حادثه مشخص نشده‌است. حکومت تا کنون کشته‌شدن هشت زندانی را پذیرفته‌است اما روایتش در خصوص مرگ آنها ناشی از خفگی ناشی از استنشاق دود و یا گاز باورپذیر نیست. با ضریب اطمینان بالا می‌توان گفت که تعداد کشته‌شدگان بیشتر است و همه نیز خفه نشده‌اند بلکه ممکن است آماج گلوله نیروهای انتظامی و امنیتی شده باشند.

شاید اغراق نباشد در آن شب هراسناک و سیاه ضربان قلب یک شهر و یا شاید یک کشور در اوین می‌تپید. همچنین شاید یکی از شدیدترین و وحشتناک‌ترین برخوردهای انضباطی و امنیتی در طول تاریخ زندان اوین رخ داد که صدها زندانی در شرایط ارعاب، ضرب و شتم، شلیک گلوله و گاز اشک آور، توهین و تحقیر شبی هولناک را گذراندند. برخی جابجا شدند و همگی حس ویرانگر ناتوانی از کمک به زندانیان دیگر که جانشان به خاطر سبعیت زندانبانان در خطر بود را تجربه کردند. لحظه‌ای که هم نگران جان و سلامتی خود و همبندان‌شان بودند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.