یک شهروند روس مرتبط با شرکت امنیتی واگنر در حمله‌ای در جمهوری آفریقای مرکزی مجروح شد

0

[ad_1]

یک مقام روسیه و یوگنی پریگوژین، مالک شرکت امنیتی روسی واگنر روز جمعه ۲۵ آذر گفته‌اند، یکی از نمایندگان روسیه در جمهوری آفریقای مرکزی که از نزدیکان آقای پریگوژین است بر اثر انفجار بسته‌ای در دست‌اش به شدت مجروح شد.

یوگنی پریگوژین در بیانیه‌ای گفت این فرد به نام دمیتری سیتیئی، رییس «خانه روسیه» در شهر بانگی، پایتخت جمهوری آفریقای مرکزی بر اثر انفجار به شدت مجروح شده و حال او وخیم است.

آقای پریگوژین ادعا کرد که دمیتری سیتیئی قبل از آنکه بیهوش شود گفته است در این بسته حاوی مواد منفجره یادداشتی وجود داشت که روی آن نوشته شده بود «این از طرف همه فرانسوی‌ها برای شما ارسال می شود. روس‌ها از آفریقا اخراج می شوند.»

نیروهای شرکت خصوصی واگنر علاوه بر مشارکت در جنگ علیه اوکراین در چندین کشور آفریقایی مستقرند. غرب حضور این نیروها را تلاش مسکو برای گسترش نفوذ خود در کشورهای آفریقایی می داند.

آقای پریگوژین که به دلیل همکاری نزدیک با رییس جمهوری روسیه از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم شده است بدون ارائه هیچ سندی فرانسه را به انجام این حمله متهم کرد و گفت از وزارت خارجه روسیه درخواست کرده که دولت فرانسه را «حامی تروریسم» اعلام کند.

میخائیل بوگدانف، معاون وزیر خارجه روسیه این حمله را «یک اقدام تروریستی و غیرانسانی» توصیف و تاکید کرد که دولت روسیه تمامی اقدامات لازم را برای شناسایی و مجازات آمران و عاملان این حمله انجام خواهد داد.

آقای بوگدانف افزود:«ما اقدامات امنیتی را تشدید خواهیم کرد ولی خانه روسیه در بانگی را تعطیل نخواهیم کرد. حملات تروریستی در گذشته روی داده و متاسفانه ممکن است افزایش یابد ولی این به معنای توقف فعالیت ما نیست و نباید در برابر تروریست‌ها هراس نشان داد.»

نفرات شرکت خصوصی واگنر از سوی کارشناسان مستقل و در گزارش‌های کارشناسی سازمان ملل به نقض حقوق بشر در کشورهای آفریقایی متهم شده اند.

فعالیت اصلی این گروه در جمهوری آفریقای مرکزی حفاظت از معادن طلا و کمک به فوستین آرکانژ توادرا، رییس جمهوری این کشور برای باقی ماندن در قدرت است.

دمیتری سیتیئی که گفته می شود از افراد وابسته به یوگنی پریگوژین است چندین سال در جمهوری آفریقای مرکزی مشغول کار بوده است. آقای پریگوژین او را یک «میهن پرست روس» توصیف کرد.

یوگنی پریگوژین همچنین ادعا کرد که ماه گذشته دمیتری سیتیئی عکسی از پسرش که در فرانسه زندگی می کند همراه با یادداشتی دریافت کرده که روی آن نوشته شده بود «اگر روس‌ها از آفریقا خارج نشوند و در را برای بازگشت فرانسوی‌ها باز نکنند در بسته بعدی سر بریده پسرت را دریافت می کنی.»

کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه ادعای مالک شرکت امنیتی روسی واگنر در مورد دخالت فرانسه در ارسال بسته حاوی مواد منفجره را رد کرد و در جریان سفرش به مراکش به خبرنگاران گفت:«این اطلاعات جعلی و نمونه گویایی از پروپاگانداری روسیه و فانتزی‌های تخیلی آنهاست.»

جمهوری آفریقای مرکزی از سال ۲۰۱۳ درگیر جنگ داخلی بوده و به گفته کارشناسان در طرح روسیه برای گسترش نفوذ خود در قاره آفریقا نقش کلیدی دارد.

به دنبال تیره شدن روابط فرانسه و جمهوری آفریقای مرکزی که دلیل اصلی آن استقرار نیروهای روسیه و نفرات شرکت واگنر است آخرین واحدهای ارتش فرانسه روز پنجشنبه خاک این کشور را ترک کردند.

در پی درگیری‌های مسلحانه بین جناح‌های رقیب پس از کودتای سال ۲۰۱۳ در جمهوری آفریقای مرکزی، فرانسه حدود هزار و ۶۰۰ نیرو برای کمک به ایجاد ثبات به این کشور اعزام کرد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.