۱۰ اثر ادبی مهم نویسندگان و شاعران ایرانی که در سال ۱۴۰۱ منتشر شدند

0

[ad_1]

.

  • نویسنده, بی‌تا ملکوتی
  • شغل, روزنامه‌نگار و منتقد فرهنگی هنری

همیشه نوشتن و فهرست کردن آثار مهم هنری یا ادبی کار دشواری است. معیار انتخاب باید بر چه اساسی باشد؟ چقدر سلیقه در این انتخاب‌ها دخیل است؟ پر فروش بودن و یا پر مخاطب بودن اثر یا دیده شدن توسط منتقدین و متخصصین فن، چقدر می‌تواند تعیین کننده باشد؟

در مورد انتخاب ۱۰ اثر مهم ادبی نویسندگان و شعرای ایرانی در سال ۱۴۰۱، انتخاب از این هم سخت‌تر است، چرا که تقریبا در نیمه دوم سال، به علت شروع اعتراضات به کشته شدن مهسا امینی، صنعت نشر در داخل ایران تقریبا تعطیل یا نیمه تعطیل بود و آثار منتشر شده کم و ناپیدا.

در این میان سهم ناشران خارج از ایران، بیشتر و مهم‌تر نمود پیدا کرد، چون برخی از نویسندگان اعلام کردند که دیگر حاضر نیستند کتاب‌های خود را برای گرفتن مجوز و سانسورهای احتمالی، به وزارت ارشاد بفرستند.

در این مجموعه سعی کرده‌ام تا آنجا که برایم مقدور بوده، به رمان‌، مجموعه داستان و مجموعه شعرهایی که در سال ۱۴۰۱ منتشر شده، نگاهی بیندازم. اگرچه که امکان خواندن همه آنها برایم امکانپذیر نبوده است، اما آنهایی را بیاورم که به دلایلی اتفاق و پدیده در سالی که گذشت، محسوب ‌شده‌اند. به همین دلیل یک فیلم‌نامه و ترجمه انگلیسی یک نمایشنامه هم در این فهرست جا گرفته‌اند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.