۱۱۰ زائر بیمار یا مصدوم به ایران بازگردانده شدند

0

[ad_1]

همزمان با حضور صدها هزار نفر از ایرانیان در عراق، یک مقام وزارت بهداشت جمهوری اسلامی در حوزه بیماری‌های واگیردار تایید کرده است که بیماری «سرخک» همچنان در این کشور شیوع دارد و جمعیت هلال احمر نیز از بازگرداندن ۱۱۰ زائر بیمار یا مصدوم به کشور خبر داده است.

مدیر گروه بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به عوارض جدی بیماری سرخک، به خبرگزاری دولتی «ایسنا» گفت: این بیماری ویروسی خطرناک، و یکی از مسری‌ترین بیماری‌های عفونی است که بیش از «۹۰ درصد» افراد حساس بعد از تماس بیمار، مبتلا می‌شوند.

همایون امیری با بیان اینکه بیماری سرخک با عوارض جدی نیز همراه است و حدود «یک تا ۵ درصد» موارد می‌تواند باعث «مرگ» بیمار نیز شود، اظهار داشته است در صورتی که «حین و یا بعد از بازگشت از سفر اربعین» علائم بیماری ظاهر شد، فرد مبتلا علاوه بر مراجعه به پزشک، باید «سابقه سفر» خود به عراق و حضور در این مراسم مذهبی را به کادر درمانی اعلام کند.

از سوی دیگر، رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که تاکنون بیش از «۱۱۰ زائر ایرانی» به دلایلی مانند «بیماری یا مصدومیت» به داخل کشور انتقال داده شده‌اند.

پیرحسین کولیوند همچنین در ارتباط با «اسکان اضطراری» برخی از این «زائران اربعین» نیز گفته است: «۳۸ هزار و ۲۱۶ نفر» از دهم تا روز بیستم شهریور ماه «به صورت اضطراری» اسکان داده شده‌اند، «۷۴۰ دستگاه چادر امدادی» و «۶ اردوگاه اسکان اضطراری» برپا شده است.

مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس ایران نوزدهم شهریورماه در گفتگو با صداوسیمای جمهوری اسلامی تایید کرده بود که شیوع «بیماری‌های گوارشی» نیز به همراه برخی دیگر از بیماری‌های واگیردار میان «زائران اربعین» و جمعیت پشت مرزها «خیلی جدی» است.

در پی سقوط حکومت بعث عراق در سال ۸۲ به دنبال حمله ائتلاف بین‌المللی به این کشور، مراسم موسوم به «اربعین» پس از دهه‌ها مجددا توسط شیعیان این کشور به صورت سنتی احیا شد اما یک دهه بعد مقامات جمهوری اسلامی با دستور مستقیم آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی اقدام به حضور جدی و تلاش بر تاثیرگذاری بر آن کردند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.