۴۰۰ بازداشتی اعتراضات در تهران به حبس محکوم شدند

0

[ad_1]

اعتراضات ایران

منبع تصویر، Social Media

علی القاصی مهر، رییس دادگستری تهران، از محکومیت ۴۰۰ شهروند بازداشت شده در جریان اعتراضات اخیر به حبس هایی تا ۱۰ سال خبر داده است.

او روز سه شنبه ۲۲ آذر (۱۳ دسامبر) گفت: «در استان تهران، ۱۶۰ نفر به مجازات‌های حبس بین ۵ تا ۱۰ سال، ۸۰ نفر به مجازات‌های حبس بین ۲ تا ۵ سال، ۱۶۰ نفر به مجازات‌های حبس تا ۲ سال و ۷۰ نفر به مجازات‌های جریمه نقدی محکوم شدند.»

او جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

علی القاصی مهر یکی از ده مقامی است که بریتانیا بعد از اعدام شدن محسن شکاری در فهرست تحریم های حقوق بشری قرار داد.

آقای شکاری جز اولین معترضان بازداشت شده در جریان اعتراضات اخیر در ایران بود که با مرگ مهسا امینی در زمان بازداشت توسط گشت ارشاد آغاز شده است. اعدام محسن شکاری کمتر از ۸۰ روز بعد از دستگیری اعدام شد.

آمریکا، کانادا، بریتانیا، اتریش، آلمان و اتحادیه اروپا اعدام این شهروند معترض ایرانی را «وحشیانه» توصیف و آن را محکوم کرده اند.

در پی اعتراضات ایران نزدیک به بیست هزار نفر توسط نیروهای وابسته به حکومت در ایران بازداشت شده‌اند و برای بعضی از آنها احکامی صادر شده است.

این احکام تاکنون در دو مورد – محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد – منجر به اعدام شده است.

فعالان حقوق بشر روند دادگاه‌ها در ایران را به شدت ناعادلانه توصیف می‌کنند چرا که بر اساس قوانین ایران بازداشت شدگان اعتراضات اخیر از حق انتخاب وکیل محروم هستند و وکلای تسخیری که از سوی دادگاه برای آنها تعیین می‌شود دفاعی از متهمان نمی‌کنند و اغلب همسو با نماینده دادستان علیه متهم هستند.

به گزارش خبرگزاری حقوق بشری هرانا تاکنون حداقل ۴۹۰ معترض از جمله ۶۸ کودک و ۶۲ پرسنل امنیتی در جریان ناآرامی‌ها کشته شده اند.

این خبرگزاری همچنین از بازداشت بیش از ۱۸۲۰۰ نفر در ارتباط با اعتراضات خبر می دهد که ۳۷۸۰ نفر آنها شناسایی شده اند.

مقام ها آماری از شمار کل بازداشتی های سراسر کشور ارائه نکرده اند.

با این حال مقام های قضایی یک ماه پیش گفتند که ۱۰۲۴ نفر در ارتباط با اعتراضات در تهران دستگیر شده اند. به گفته آنها این افراد به «خرابکاری»، «تعرض یا شهید کردن ماموران مدافع امنیت» و «آتش زدن اموال عمومی» متهم شده اند.

یازده نفر دیگر در ارتباط با اعتراض ها به مرگ محکوم شده اند و شمار دیگری با اتهاماتی روبرو هستند که می تواند مجازات مرگ داشته باشد؛ از جمله امیررضا نصر آزادانی فوتبالیست ۲۶ ساله.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان روز یکشنبه از صدور کیفرخواست برای این بازیکن سابق فوتبال تیم های تراکتور و ذوب آهن از بابت اتهام «بغی» خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا رئیس کل دادگستری استان اصفهان مدعی شد: «روز ۲۵ آبان‌ماه در جریان ناآرامی‌ها در اصفهان ۳ نفر از نیروهای امنیتی کشته شدند که متهمان پرونده دستگیر شدند. این پرونده ۹ متهم دارد که براساس کیفرخواست صادر شده، نصرآزادانی متهم ردیف پنجم پرونده است و از ۲۷ آبان‌ماه در بازداشت بسر می‌برد.»

بنابر ادعای این مقام قضایی «امیر نصر آزادانی متهم به بغی است و با عضویت در گروه مسلحانه به صورت شبکه‌ای و سازمان‌یافته به قصد مقابله با اساس نظام جمهوری اسلامی، با ۳ نفر دیگر اقدام به اغتشاش مسلحانه در تاریخ ۲۵ آبان‌ماه کرده است. فیلم دوربین‌های محل همچنین مستندات کافی مبنی بر حضور این فرد در گروه مسلحانه وجود دارد و کیفرخواست براساس همین موارد صادر شده است.»

اتحادیه بازیکنان حرفه ای فوتبال جهان (فیفپرو) دوشنبه شب گفت که از شنیدن خبر احتمال محکومیت این بازیکن به مرگ «بعد از کمپین برای حقوق زنان و آزادی های بنیادی در کشورش» شوکه شده است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.