۶ کارگر معادن آق‌دره به دنبال تجمعی اعتراضی از ماه گذشته در بازداشت به‌سرمی‌برند

0

[ad_1]

روزنامه شرق گزارش داد، ۶ کارگر معادن روستای آق‌دره وسطی در استان آذربایجان غربی در پی تجمعی اعتراضی از روز نهم مرداد ماه در بازداشت به‌سرمی‌برند.

این گزارش که روز پنج‌شنبه ۱۵ شهریور منتشر شده است، می‌گوید که ۳۲ کارگر معادن روستای آق‌دره وسطی از توابع تکاب در پی تجمعی که ماه گذشته با مطالبه «اشتغال افراد بومیِ» این منطقه شکل گرفت بازداشت شدند که به‌رغم آزادی اکثریت آنها، هنوز ۶ تن از کارگران در بازداشت هستند.

به نوشته شرق، این ۶ کارگر که در معادن طلا و سنگ آق‌دره مشغول به کار بودند در زندان ارومیه هستند و با اتهاماتی نظیر «اخلال در نظم عمومی»، «اقدام علیه امنیت داخلی کشور» و همچنین «آدم‌ربایی» مواجه شده‌اند.

مشخص نیست که اتهام «آدم‌ربایی» در رابطه با چه رخدادی است و گزارش روزنامه شرق جزییاتی دراین‌باره به دست نمی‌دهد.

این گزارش در ادامه به نقل از منابع کارگری عنوان می‌کند که حقوق تیر و مرداد آن دسته از کارگران اهل آق‌دره وسطی که در جریان تجمع اعتراضی یک ماه گذشته حضور داشتند، پرداخت نشده و تعدادی از کارگرانی هم که با قید وثیقه از زندان آزاد شده‌اند اجازه کار ندارند.

اعتراضات کارگری در روستای آق‌دره طی سال‌های گذشته بارها خبرساز شده از جمله در سال ۱۳۹۵ که در پی این اعتراضات ۱۷ کارگر معدن طلای آقدره به اتهام «اخلال در نظم عمومی» به ضربات شلاق محکوم شدند و این حکم قضایی به اجرا نیز درآمد.

اعتراضات ماه گذشته کارگران معادن روستای آق‌دره با دخالت ماموران انتظامی به خشونت کشیده شد و آن زمان فرمانده انتظامی تکاب، بازداشت‌شدگان را به «ممانعت از تولید» و «اختلال در امنیت و نظم عمومی» متهم کرد.

معدن طلای آق‌دره دومین معدن طلای کشور محسوب می‌شود.

با استفاده از گزارش روزنامه شرق؛ س.ن/ک.ر

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.