رسانه خبری پیامِ ایرانی

بازنشستگان در تجمع هفتگی: ما دیگه رای نمی‌دیم از بس دروغ شنیدیم | ایران | DWبازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی، ماه‌هاست هر یکشنبه برای پیگیری مطالبات خود به خیابان می‌آیند و جلوی دفاتر این سازمان یا در برابر مجلس تجمع می‌کنند؛ همراه با قابلمه‌ها و سفره‌های خالی.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

روز یکشنبه ۲۲ فروردین نیز در اقدامی مشترک و سراسری، ده‌ها شهر ایران شاهد اجتماعات سراسری بازنشستگان  در اعتراض به دستمزدهای نازل و نامتناسب با هزینه‌ها بودند.

سازمان تامین اجتماعی وظیفه دارد طبق ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، مستمری‌های بازنشستگی، از کارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را متناسب با هزینه زندگی افزایش دهد. این افزایش باید در فواصل زمانی معین (حداقل سالی یک بار) و با تصویب هیات وزیران انجام گیرد.

این قانون سال‌هاست نادیده گرفته شده و مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی، کمترین تناسبی با تورم پرشتاب و هزینه‌های جاری آنها ندارد. 

 در حالی که حداقل سقف سبد معیشت ۶ میلیون و ۸۹هزار تومان تعیین شده، دریافتی اکثر بازنشستگان کمتر از این میزان است. آنها هم‌چنین خواهان توجه به وضعیت کف‌بگیران، بازماندگان و از کارافتادگان هستند که مستمری تعداد زیادی از آنها از چهار میلیون تومان پایین‌تر است.

بازنشستگان می‌گویند حقوق آنها با توجه به تورم موجود باید ۱۲۰درصد افزایش یابد. 

تجمعات اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهایی چون تبریز، اصفهان، شیراز، کرمانشاه، سنندج، ساری، شاهرود، کرمان، اردبیل، شوش، کرج، اراک، مشهد، شوشتر، اهواز، نیشابور، بجنورد، رشت، زنجان، بهشهر و قزوین برگزار شد.

در اکثر شهرها از جمله تبریز، معترضان سفره‌هایی روی زمین پهن کرده و کنار آن شعار می‌دادند: ««وعده وعید کافیه – سفره ما خالیه»

در قزوین تجمع‌کنندگان شعار می‌دادند: «ما دیگه رای نمی‌دیم از بس دروغ شنیدیم»

در این میان، وبسایت “اتحادیه آزاد کارگران” از هجوم ماموران انتظامی به صف تجمع‌کنندگان در رشت و دستگیری چند نفر خبر داده است. 

شعار بازنشستگان در کرج این بود: «حقوق ما ریالیه، هزینه‌ها دلاریه”

معترضان در تهران در برابر ساختمان مجلس جمع شده و شعار دادند: « فقط کف خیابون،‌ بدست میاد حقمون.»

سازمان تامین اجتماعی باید هر سال بر اساس تورم واقعی و هزینه معیشت، طبق ماده قانون ۹۶، حقوق بازنشستگان را افزایش دهد.  در بیانیه پایانی تجمعات یکشنبه آمده است: «از روزی به خیابان آمدیم که دیدیم صاحبان اصلی صندوق، هیچ نقشی در تصمیم گیری و چگونگی هزینه کرد سرمایه‌های روزگار جوانی خود د پدران خود ندارند.»

بیانیه، به بدهکاری ۹۰۰هزار میلیارد تومانی دولت به بانک مرکزی و مسئولیت دولت در رشد تورم نیز اشاره می‌کند: «دولت بیش از ۱۴ سال است به تامین اجتماعی بدهمکار است و مبلغ بدهی اینک بیش از ۳۶۵هزار میلیارد تومان رسیده است. جدا از این دولت همین مبالغ را صرف تاسیسن شرکت‌های شستا کرده و درآمد کلان آن را به جیب زده است.»

تجمع‌کنندگان علاوه بر شعارهایی که سر دادند، در بیانیه پایانی تاکید کرده‌اند که اگر مطالبات قانونی‌شان برآورده نشود، حق عدم شرکت در انتخابات خرداد را برای خود محفوظ می‌دارند.

اعتراضات هفتگی بازنشستگان تامین اجتماعی در حالی ادامه دارد که در طول ماه‌های گذشته، صدا و سیمای جمهوری اسلامی، هیچ گزارش یا خبری از مطالبات و تجمعات آنها نداده است. 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.