رسانه خبری پیامِ ایرانی

موج چهارم کرونا؛ زنگ خطر وضعیت سیاه | ایران | DW


سخنگوی وزارت بهداشت ایران می‌گوید چهار هزار و ۳۹۲ نفر از مبتلایان به کووید ۱۹ در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند و مجموع بیماران به دو میلیون و ۷۰هزار و ۱۴۱ نفر رسیده است.

روز یکشنبه ۲۲ فروردین، سیما لاری اعلام کرد که در شبانه روز گذشته، ۲۵۸نفر از بیماران کرونا جان سپرده‌اند. این در حالی است که تا هفته گذشته تعداد مرگ و میر زیر ۱۰۰ نفر بود.

هشدارها و زنگ خطر در باره خیز چهارم کرونا در ایران ادامه دارد و تدابیری چون تعطیلی ده روزه شهرهای قرمز و نارنجی، مانع رفت و آمد و کسب و کار در کلان‌شهرها نشده است.

طی دو روز گذشته، تردد و گردش امور در تهران به روال سابق ادامه یافته است. یک کارمند بخش خصوصی که همچنان باید سر کار حاضر شود، به دویچه وله گفت: «هیچ تفاوتی با هفته‌های قبل دیده نمی‌‌شود. اتوبوس و مترو پر است، خیابان‌ها شلوغ هستند و مردم در حال حرکت.»

طبق مصوبه دولت، در همه شهرهای قرمز  تنها مشاغل گروه یک اجازه ادامه کار خواهند داشت. فروشگاه‌ها و مراکز توزیع مواد خوراکی، مراکز بهداشتی، داروخانه‌ها، کارخانه‌های تولیدی و مراکز صنعتی و معدنی، رسانه‌ها، فعالیت‌های پستی و مخابراتی، حمل و نقل عمومی کالا و مسافر در گروه یک دسته بندی شده‌اند. ادارات دولتی نیز باید با یک دوم تا یک سوم پرسنل کار کنند.

علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران، شامگاه شنبه به خبرنگار صدا و سیما گفت ادامه کار ادارات به معنای ازدحام ارباب رجوع خواهد بود. او تاکید کرد که پیشنهاد ستاد “لاک داون” کامل شهر بود نه وضع کنونی:  «روزانه ۸۰۰هزار نفر در تهران از مترو استفاده می‌کنند و دستگاه‌های ملی نیز  مقررات تعطیلی را نادیده می‌گیرند.»

سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز از سرعت افزایش آمار بیماران سرپایی ابراز نگرانی کرده و گفته است: «این حاصل همان صف‌های خرید مرغ، سفرها و جابجایی‌های ایام تعطیلات است. هفته آینده باید منتظر خیز سنگین‌تر موارد بستری در کشور باشیم.»

نمکی افزوده که رعایت پروتکل‌ها به ۵۸درصد رسیده و ظرف پنج روز تعداد شهرهای قرمز از ۴۷ مورد به ۲۵۷ شهر جهش کرد. او نسبت به دوام کادر درمان  در شرایط بحران هشدار داده و گفته است: قبل از عید گفتم تاب آوری مردم مهم است، اما تاب آوری کادر بهداشت و درمان کشور که یک روز خوش در ۱۴ ماه گذشته نداشته‌اند بسیار مهمتر است.»

نمکی در ارزیابی وضعیت پراکندگی ویروس و نقشه‌های کرونا در ایران گفته است: «به سمت قرمزتر شدن کشور و به سمت رنگ سیاه پیش می‌رویم.»

این ابراز نگرانی‌ها در حالی است که رئیس کمیسیون بهداشت مجلس از قوه قضاییه خواسته که “قصور” روحانی در   جلوگیری از سفرهای نوروزی و بازی با جان مردم را از نظر حقوقی پیگیری کند. 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.