رسانه خبری پیامِ ایرانی

محمد رسول‌اف برای اجرای حکم یک سال زندان فراخوانده شد۰ دقیقه

«محمد رسول‌اف»، فیلم‌ساز ایرانی برای اجرای حکم یک سال زندانش به دادسرای فرهنگ و رسانه فراخوانده شد. او در حالی برای اجرای حکم یک سال زندان خود فراخوانده شده که چند روز پیش در تاریخ ۱۰ اسفند جایزه خرس طلایی جشنواره برلین را گرفت.

محمدرسول‌اف، فیلم‌ساز مستقل ایرانی به دلیل محتوای فیلم‌هایش از سوی دادگاه انقلاب به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان، دو سال محرومیت از هرگونه فعالیت و عضویت در گروه‌های اجتماعی و سیاسی و همچنین دو سال ممنوع الخروجی از کشور محکوم شد.

این حکم عینا در دادگاه تجدیدنظر نیز تایید شد. فیلم‌های او تاکنون در ایران اجازه اکران نیافته‌اند و تنها برخی از آنها در جشنواره‌های خارجی به نمایش گذاشته شده است.

رسول‌اف به دلیل ممنوع الخروجی نتوانست در جشنواره برلین حضور یابد اما آخرین اثرش باعنوان «شیطان وجود ندارد» توانست جایزه خرس طلایی این جشنواره را تصاحب کند. باران رسول‌اف، دختر او به نمایندگی از او جایزه را در جشنواره گرفت.

محمدرسول اف در گفت‌وگویی با ایران‌وایر پس از گرفتن جایزه جشنواره برلین گفت: ««با نه گفتن خیلی چیزها را از دست می‌دهید، اما نوعی آرامش درونی از تقابل با استبداد تجربه می‌کنید. دستگاه سانسور ایران دنبال حذف هر نوع اندیشه‌‌ای است که مخاطب را از موقعیت خود آگاه کند. آن‌ها بانیان جهل و دشمنان اندیشه‌اند.»

این فیلم‌ساز برای اولین بار در اسفند ۱۳۸۸ و به دنبال حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری همان سال، وقتی در حال ساخت فیلمی به همراه «جعفر پناهی» بود، به همراه کلیه عوامل حاضر در محل فیلم‌برداری بازداشت و البته پس از چند ساعت آزاد شد.

رسول‌اف برای این پرونده در آذر ۱۳۸۸ به شش سال حبس به دو اتهام‌های «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» محکوم شد. مصادیق این دو اتهام، تلاش برای ساخت فیلمی از حوادث انتخابات ریاست جمهوری بود.

این حکم که باعث سروصدای زیادی در محافل بین‌المللی و رسانه‌ای شد، درنهایت در دادگاه تجدیدنظر از اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی تبرئه و حکم یک سال زندان او برای اتهام تبلیغ علیه نظام تایید شد.

اما داستان ممنوع‌الخروجی این کارگردان از شهریور ۱۳۹۶، پس از بازگشت از «جشنواره کن»، در «فرودگاه امام خمینی» آغاز شد. ماموران اطلاعات سپاه در همان فرودگاه پاسپورت او را گرفتند و پس‌ازآن ممنوع‌الخروج شد.

او تاکنون فیلم‌های مانند «گاگومان»، «جزیره آهنی»، «کشتزارهای سپید»، «به امید دیدار»، «دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند» و «لرد» که هیچ‌کدام در ایران اجازه اکران نیافته‌اند.

 

برای دیدن اخبار و گزارش‌های بیش‌تر درباره رسانه و خبرنگاری به سایت خبرنگاری جرم نیست مراجعه کنید.

 

مطالب مرتبط:

بدرقه محمدرسول‌اف تا دادگاه انقلاب توسط سینماگران ایران

حکم یک کارگردان ایرانی؛ یک‌سال حبس و دو سال ممنوعیت خروج از کشور

حکم زندان برای محمد رسول‌اف کارگردان سینما

درخواست خانه سینما برای رفع ممنوع‌الخروجی رسول‌اف و حضورش در جشنواره برلینمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.