رسانه خبری پیامِ ایرانی

صادرات چین علیرغم شیوع کرونا تنها شش درصد کاهش داشته است | جهان | DWدر ماه مارس (ماه گذشته میلادی) صادرات کشور چین به دلیل شیوع ویروس کرونا با ۶.۶ درصد کاهش نسبت به ماه مارس سال گذشته به ۱۸۵ میلیارد و ۱۵ میلیون دلار نزول کرد. این یک کاهش آشکار اما بسیار کمتر از آن چیزی است که اقتصاددانان از آن هراس داشتند.

در ماه‌های ژانویه و فوریه امسال صادرات چین ۱۷.۲ درصد سقوط داشت. این دو ماه به دلیل شروع سال نوی چینی هردو به عنوان یک مقطع زمانی در نظر گرفته شده‌اند.

بر اساس داده‌های اداره آمار پکن، واردات چین نیز که در دو ماهه اول سال جاری چهار درصد کمتر شده بود، در ماه مارس با ۹ / ۰ درصد کاهش به ۱۶۵ میلیارد و ۲۵ میلیون دلار رسید.

در حالی که چرخ‌های اقتصاد در سایر نقاط دنیا همچنان متوقف است، اقتصاد چین به گردش درآمده و این یک بار اضافی برای تجارت جهانی است. به گفته سخنگوی اداره آمار چین، کاهش تقاضا در بازارهای جهانی  نمود محسوسی در چین داشته است. به گفته او نباید مشکلاتی که تجارت خارجی چین با آنها روبروست را دست کم گرفت.

خوش بینی صنعتگران آلمان

انجمن سازندگان ماشین‌آلات و تاسیسات کارخانه‌ای آلمان (VDMA) نسبت به راه افتادن مجدد فعالیت‌های اقتصادی در چین ابراز خرسندی کرده است. اعضای این انجمن چشم اندازی از بهبود وضعیت کنونی را واقعی می‌دانند.

در حالی که در اوایل ماه مارس (ماه گذشته میلادی) ۵۷ درصد پرسش‌شوندگان تاثیرات پاندمی کرونا بر اقتصاد را بزرگ ارزیابی می‌کردند حالا تنها ۴۶ درصد این نظر را دارند.

در مقابل رقم کسانی که تاثیر پاندمی بر اقتصاد را کم می‌دانند از ۳ درصد پرسش شوندگان در ماه مارس به ۱۳ درصد افزایش داشته است. 

در بورس فرانکفورت، یکی از بزرگترین بازارهای بورس جهان، نیز علیرغم ناامنی اقتصادی فعلی این خوش‌بینی محسوس است.

شاخص سهام بورس آلمان، داکس، در ابتدای شروع به کار بازار بورس ۱.۷ درصد رشد داشت هرچند مدت کوتاهی پس از آن به دلیل یک مشکل تکنیکی سقوط کرد.

سهام MDAX نیز جهشی ۸۵ / ۰ درصدی داشت و یورو استاکس ۵۰ با سقوط نازل ۷۹ / ۰ درصدی روبرو شد. در مجموع شاخص‌های بازار بورس فرانکفورت مثل قبل دنباله روی بازارهای بورس قدرتمند آسیا بودند.

تضعیف اقتصاد چین تاثیرات محسوسی بر اقتصاد آلمان نیز گذاشته است. جمهوری خلق چین یک بازار فروش مهم برای شرکت‌های آلمانی است. در سال گذشته میلادی حجم صادرات آلمان به چین به ۹۶ میلیارد یورو بالغ شد.

چین به عنوان دومین قدرت برتر اقتصادی دنیا از سال ۲۰۱۵ کشوری است که بیشترین واردات آلمان از آنجاست. 

مقررات سختگیرانه برای جلوگیری از شیوع کرونا از اواخر ماه ژانویه عملا اقتصاد چین را به سکون کشانید. تاثیرات این رکود اقتصادی به طور خاص در ماه فوریه آشکار شد. اما از چند هفته پیش کارخانجات و شرکت‌ها کم کم کار خود را آغاز کرده‌اند. 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.