۳ نهاد دولتی و ۸ فرمانده بسیج و نیروی انتظامی ایران از سوی اتحادیه اروپا تحریم شدند<![CDATA[6 ساعت،۲ دقیقه

استان‌وایر- روز ۲۳ فروردین ۱۴۰۰، اتحادیه اروپا هشت فرمانده و سه نهاد حکومتی جمهوری اسلامی ایران را به دلیل شرکت در سرکوب‌های خونین آبان ۱۳۹۸و نقض مبانی حقوق بشر تحریم کرد. این تحریم‌ها شامل ممنوعیت سفر و مسدود کردن دارایی‌های این افراد در اروپا خواهند بود.

از جمله مقام‌های تحریم شده توسط اتحادیه اروپا، «حسین سلامی»‌ فرمانده کل سپاه پاسداران،‌ «غلامرضا سلیمانی»‌ رییس سازمان بسیج، «حسین کرمی» فرمانده یگان ویژه ناجا، «حسین اشتری» فرمانده نیروی انتظامی، «حسن شاهوارپور» فرمانده سپاه خوزستان و «لیلا واثقی»‌ فرماندار شهر قدس ‌هستند.

این خبر پیش‌تر بدون ذکر جزییات و به نقل از سه دیپلمات اروپایی منتشر شده بود.

این سه دیپلمات به خبرگزاری‌ها گفته بودند در جلسه کمیسیون اتحادیه اروپا که چهارشنبه ۱۱ فروردین (۳۱ مارچ۲۰۲۱) تشکیل شده است، نام هشت نظامی که شامل فرماندهان بسیج و نیروی انتظامی بوده است و سه دستگاه دولتی برای تحریم مشخص شده‌اند.

این نخستین بار پس از سال ۲۰۱۳ است که اتحادیه اروپا مقامات و دستگاه‌های دولتی جمهوری اسلامی را به دلیل نقض حقوق بشر تحریم می‌کند.

در نشست یازدهم فروردین ۱۴۰۰، هم‌زمان تحریم‌های ۸۰ ایرانی که در سال ۲۰۱۱ از سوی ایالات متحده و اتحادیه اروپا وضع شدند نیز تمدید شدند.

گزارش‌گر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر ایران در گزارش ۹ مارچ مستنداتی منتشر کرده بود که به خشونت و سرکوب گسترده معترضان در آبان ۱۳۹۸ اشاره داشت.

در آبان ۱۳۹۸ و به دنبال انجام مجدد سهمیه‌بندی بنزین و افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت‌ها، اعتراضاتی در شهرهای مختلف ایران رخ داد. خبرگزاری «رویترز» در گزارشی از قول سه مقام رسمی وزارت کشور جمهوری اسلامی و بدون ذکر نام این افراد، تعداد کشته‌شدگان را هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرد.

جمهوری اسلامی همواره هرگونه نقض حقوق بشر و سرکوب شهروندان را رد می‌کند و می‌گوید برای حقوق بشر غربی اعتباری قائل نیست.

]]>منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *