رسانه خبری پیامِ ایرانی

خطرات رفع شتاب‌زده محدودیت‌ها برای اقتصاد آلمان | اقتصاد | DW


در پی کاهش شمار موارد جدید ابتلا به کرونا در آلمان، برخی از سیاستمداران این کشور از رفع محدودیت‌ها و برداشتن گام به گام منع تردد در شهرهای این کشور سخن گفته‌اند. بسیاری با اشاره به هزینه‌های کلان تعطیلی اقتصادی خواستار عادی‌سازی شرایط در این کشور شده‌اند.

در این نکته که هر ماه تعطیلی اقتصاد به قیمت یک درصد کاهش در نرخ رشد اقتصادی آلمان تمام می‌شود، کمتر کسی تردید دارد. به‌رغم آن، موسسه پژوهش‌های اقتصاد کلان و داد و ستدهای اقتصادی از سیاستمداران آلمان خواسته است تنها به شکل حساب‌شده و سنجیده از دامنه‌محدودیت‌ها و منع‌ها در این کشور بکاهند.

کارشناسان افزون بر آن پیش بینی کرده بودند که نرخ رشد اقتصادی آلمان در سال جاری چهار درصد کاهش یافته و آلمان در سال جاری با رشد منفی روبه‌‌رو خواهد شد.

سایت “اشپیگل‌آنلاین” روز سه‌شنبه ۲۶ فروردین (۱۴ آوریل) با انتشار گزارشی به توصیه‌های موسسه اقتصادی یاد شده پرداخته است.

به باور کارشناسان این موسسه، رفع محدودیت‌های ناظر بر فعالیت‌های اقتصادی در آلمان می‌تواند خطر شیوع مجدد بیماری کرونا را در پی داشته باشد.

پیامدهای مخرب سیاست “توقف و حرکت”

موسسه‌پژوهش‌های اقتصاد کلان آلمان اعلام کرده است که گشایش اقتصادی کشور اگر حساب شده نباشد، می‌تواند به انسداد مجدد اقتصادی ره ببرد و چنین امری مخرب‌تر و زیان‌بارتر از ادامه سیاست محدودیت‌ها در این کشور است.

سباستیان دولین، یکی از کارشناسان این موسسه گفته است که هزینه تعطیلی مجدد در صورت گشایش شتابزده اقتصادی بیش از ادامه محدودیت‌ها و رفع تدریجی و حساب‌شده این محدودیت‌ها خواهد بود.

این موسسه برای گشایش گام به گام و تدریجی فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی در آلمان مجموعه‌ای توصیه نیز در اختیار سیاستمداران گذاشته است.

از جمله گفته شده است که مدارس و مهد کودک‌ها باید به تدریج گشوده شوند و شاگردان کلاس‌ها به تناوب روزانه در مدرسه حضور یابند.

بازگشایی فروشگاه‌ها و رستوران‌ها نیز می‌باید ابتدا در مناطقی صورت گیرد که دامنه شیوع نازل‌تر بوده و افزون بر آن همه نکات ایمنی در این مراکز و از جمله فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت شوند.

کارشناسان همچون کشور اتریش خواستار استفاده  الزامی از ماسک برای همه شهروندان در مکان،های رفت‌وآمد عمومی شده و همچنین به سیاستمداران توصیه کرده‌اند که در رفع محدودیت‌ها به اوضاع حاکم بر کشورهای همسایه نیز توجه شود.

بدیهی است که رفع محدودیت‌ها بدون توجه به میزان ابتلا به بیماری کرونا در کشورهای هم‌مرز با آلمان می‌تواند بار دیگر شیوع بیشتر این بیماری در آلمان را نیز سبب شود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.