رسانه خبری پیامِ ایرانی

فرانسه سفیر چین را به دلیل کرونا احضار کردمنبع: دبی_العربیه.نت فارسی

وزارت امور خارجه فرانسه روز سه‌شنبه ۱۴ آوریل ۲۰۲۰ سفر چین در این کشور را به دلیل توئیت‌های جنجالی سفارت پکن در پاریس درباره ویروس کووید۱۹ احضار کرد.

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه در بیانیه‌ای که در این‌باره صادر شده، گفت: «صبح امروز و پس از احضار سفیر، اعتراض خود درباره نظراتی که جدیدا مطرح شده، اعلام کردم.» او تاکید کرد که این اظهارات با نوع رابطه دوجانبه فرانسه و چین در تضاد است.

اشاره وزیر امور خارجه فرانسه به کمپین تبیلغاتی است سفارت چین در فرانسه با هدف ترویج و تقدیر از «موفقیت» چین درباره مبارزه با ویروس کرونا و انتقاد از روش‌های مقابله کشورهای غربی با این ویروس، صورت گرفت، است. آمریکا پیش از این چین را مسئول انتشار ویروس کرونا اعلام کرده بود.

در همین راستا دولت آمریکا اعلام کرد که سازمان جهانی بهداشت به شکل گسترده‌ای به اظهرات رسمی چین پس از انتشار کرونا در این کشورو در شهر ووهان در اواخر سال گذشته اتکا کرد.

در هفته‌های اولیه انتشار بیماری، سازمان جهانی بهداشت با استناد به پزشکان چینی اعلام کرد اطلاعاتی درباره انتقال ویروس بین انسان‌ها ندارد و از شفافیت چین تقدیر کرد. طرفداران سازمان جهانی بهداشت می‌گویند اگراین سازمان چین را به چالش می‌کشید، دسترسی‌اش به اطلاعات قطع می‌شد.

در سوی مقابل چین هم اعلام کرد ترامپ پس از آنکه خطر کرونا را در روزهای اولیه دست کم گرفت، حالا می‌کوشد مسئولیت مرگ و میرها در کشورش را به گردن طرف‌های خارجی بیاندازد. ترامپ هم این اتهامات را رد کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.