رسانه خبری پیامِ ایرانی

اعلام پایان کمپین دولتی رفع تحریم‌های امریکا توسط ظریف۲ hours, 13 minutes

فرامرز داور

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در توییتی به طور تلویحی از پایان کمپین تلاش برای رفع تحریم‌های امریکا خبر داده است.
«محمدجواد ظریف» به زبان انگلیسی توییت کرده است: «با وجود تحریم‌های ایالات متحده، ایران به لطف منابع انسانی و دانشمندان خود و دوستانش در خارج، در مقابله با همه‌گیری کووید۱۹ پیشرفت چشم‌گیری داشته است. کرونا فرصتی برای ایالات متحده بود تا از اعتیاد به تحریم رها شود. اما اکنون با بدنامی در خاطر مردم ما خواهد ماند.»
مقام‌های جمهوری اسلامی و برخی از همراهان و هم‌فکران نظام حاکم بر ایران طی هفته‌های اخیر دست به کمپینی زده بودند که از ایالات متحده می‌خواست هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید۱۹، برای مبارزه با این وضعیت، تحریم‌های جمهوری اسلامی را خاتمه یا کاهش دهد.
«حسن روحانی»، رییس‌جمهوری ایران حتی در نامه‌‌ای خطاب به افکار عمومی امریکا، به طور ضمنی این کشور را تهدید کرد که اگر ویروس کرونا در ایران کنترل نشود، دامن ایالات متحده را هم تا مدت‌ها خواهد گرفت.
مقام‌های دولت «دونالد ترامپ» گفتند جمهوری اسلامی ایران شیوع کرونا را بهانه‌‌ای کرده است تا بدون تصحیح سیاست‌های غیرعادی خود، تحریم‌های ایالات متحده رفع شود.

وزیر خارجه امریکا این درخواست را رد کرد و سخن‌گوی وزارت خارجه این کشور گفت آیت‌الله «علی خامنه‌‌ای» نهادهای ثروتمند دارد که می‌تواند از دارایی‎های آن‌ها برای مبارزه با ویروس و کمک به مردم ایران هزینه کند.
در برابر واکنش منفی به کمپین جمهوری اسلامی ایران برای برداشته شدن تحریم‌ها، ایالات متحده پیشنهاد کمک‌های پزشکی و درمانی به ایران داد. اما آیت‌الله علی خامنه‌‌ای با حضور در یک سخنرانی زنده تلویزیونی، این پیشنهاد را رد کرد و احتمال داد که ویروس کرونا ساخته و پرداخته امریکایی‌ها باشد که می‌خواهند با حضور در ایران به اسم کمک پزشکی، اثر آن را روی مردم ایران از نزدیک بررسی کنند.
آیت‌الله خامنه‌‌ای علی‌رغم این که ظریف در توییتر خود گفت ایرانیان در عید امسال و نوروز به دلیل بیماری و تحریم کشته می‌شوند، اقدامی عملی برای کاهش آلام و رنج‌های ایرانیان نکرد.
مقام‌های ایرانی تحریم‌ها را «تروریسم اقتصادی» و «جنایت علیه بشریت» خوانده‌ اما از این نکته غفلت کرده‌‌اند که اگر چنین عناوین مجرمانه‌ای را بتوان به تحریم‌های امریکا نسبت داد، دونالد ترامپ و آیت‌الله خامنه‌ای هردو مشارکت‌کننده در این جنایت و قابل تعقیب کیفری هستند.
اینک در پایان یک ماه کمپین توییتری و از راه نامه‌نگاری، ظریف به طور تلویحی از شکست این تلاش و پایان آن خبر داده و گفته است ایالات متحده اکنون با بدنامی در خاطر مردم ما خواهد ماند. اما واقعیت این است که در وجدان عمومی شهروندان ایران هم تنها مقصر این وضعیت ترامپ نیست بلکه آیت‌الله خامنه‌‌ای نیز که با لجاجت، وضعیت کشور را در چنین موقعیت هولناک و آینده تاریکی قرار داده، مسوول و دست کم در برابر تاریخ پاسخ‌گو است.

مطالب مرتبط: 

شمخانی تلویحا از مخالفت آیت‌الله خامنه‌‌ای با تعطیلی کشور خبر داد

توییت‌های چینی ظریف و ویروس کرونا؛ سرمایه‌گذاری بدفرجام بر روی چین

تبادل اتهام میان خامنه‌ای و پمپئو در توییتر بر سر ویروس کرونا

رفتار توییتری سفیر چین در تهران؛ دور از نزاکت دیپلماتیک

سخن‌گوی وزارت خارجه ایران توهین سفیر چین به ایرانیان را تسهیل کرد

توییت وزیر بهداشت درباره تاخیر ۱۱ روزه خامنه‌‌ای: همکارانم در مضیقه شدید مالی بودندمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.