فرانسه سفیر چین را به دلیل کرونا احضار کرد

به اشتراک گذاشتنمنبع: دبی – العربیه.نت، فارسی

وزارت امور خارجه فرانسه، روز سه‌شنبه ۱۴ آوریل ۲۰۲۰، سفر چین در این کشور را به دلیل توئیت‌های جنجالی سفارت پکن در پاریس درباره ویروس کووید۱۹ احضار کرد.

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه در بیانیه‌ای که در این‌باره صادر شده، گفت: «صبح امروز و پس از احضار سفیر، اعتراض خود درباره نظراتی که جدیدا مطرح شده، اعلام کردم.» او تاکید کرد که این اظهارات با نوع رابطه دوجانبه فرانسه و چین در تضاد است.

تبلیغ مبارزه با کرونا در چین

وزیر امور خارجه فرانسه به کمپین تبیلغاتی سفارت چین در فرانسه با هدف ترویج و تقدیر از «موفقیت» پکن در مبارزه با ویروس کرونا و انتقاد از روش‌های مقابله کشورهای غربی با این ویروس، اشاره دارد.

آمریکا پیش از این چین را مسئول انتشار ویروس کرونا اعلام کرده بود.

سازمان جهانی بهداشت و چین

در همین راستا دولت آمریکا اعلام کرد که سازمان جهانی بهداشت به شکل گسترده‌ای به اظهارات رسمی چین پس از انتشار کرونا در این کشورو در شهر ووهان در اواخر سال گذشته اتکا کرد.

در هفته‌های اولیه انتشار بیماری، سازمان جهانی بهداشت با استناد به پزشکان چینی اعلام کرد اطلاعاتی درباره انتقال ویروس بین انسان‌ها ندارد و از شفافیت چین تقدیر کرد. طرفداران سازمان جهانی بهداشت می‌گویند اگر این سازمان چین را به چالش می‌کشید، دسترسی‌اش به اطلاعات قطع می‌شد.

در سوی مقابل چین هم اعلام کرد ترامپ پس از آنکه خطر کرونا را در روزهای اولیه دست کم گرفت، حالا می‌کوشد مسئولیت مرگ و میرها در کشورش را به گردن طرف‌های خارجی بیاندازد. ترامپ هم این اتهامات را رد کرد.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *