انتخابات مقدماتی در ۱۴ ایالت آمریکا؛ پیروزی جو بایدن در ۹ ایالت؛ سندرز در کالیفرنیا پیش افتاد

به اشتراک گذاشتن


در جریان انتخابات مقدماتی آمریکا در ۱۴ ایالت که به «سه‌شنبه بزرگ» مشهور است، «جو بایدن» معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا پر فروغ ظاهر شد و توانست در ۹ ایالت آمریکا پیروز شود. رقیب او برنی سندرز که در سه ایالت پیروز شد،‌ در کالیفرنیا نیز تا زمان تنظیم این خبر پیش بود.

جو بایدن که تا هفته پیش در سه انتخابات مقدماتی کم فروغ ظاهر شده بود، و حتی برخی از احتمال کناره‌گیری او می‌گفتند،‌سه‌شنبه شب ۱۳ اسفند در ایالت مهم تگزاس برنده شد و توانست با پیروزی در ایالت‌های ویرجینیا و ماساچوست ناظران را شگفت زده کند. او همچنین در ایالت‌های آرکانزاس، آلاباما،‌ مین،‌ مینه‌سوتا، کارولینای شمالی، اوکلاهما و تنسی پیروز شد.

  • تازه‌ترین خبرها را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید:

رقیب او برنی سندرز، پیش از این دور از انتخابات در نظرسنجی‌ها هم موقعیت خوبی داشت اما سناتور ورمانت،‌ علاوه بر ایالت خود، توانست تنها در ایالت‌های یوتا و کلرادو پیروز شود و در انتخابات کالیفرنیا پیش افتاد.

مایکل بلومبرگ که میلیون‌ها دلار هزینه تبلیغات تلویزیونی کرده بود، پیروزی چندانی به دست نیاورد.

هر داوطلبی به ۱۹۹۱ نماینده انتخاباتی دست‌یابد،‌ نامزدی حزب دموکرات را به دست می‌آورد.

  • صدای آمریکا انتخابات مقدماتی «سه‌شنبه بزرگ» را در بلاگ زنده پوشش داد:

پیروزی آسان پرزیدنت ترامپ

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گزینه اصلی جمهوریخواهان برای انتخابات ریاست جمهوری است. در میان ۱۴ ایالتی که در «سه‌شنبه بزرگ» انتخابات مقدماتی در آن برگزار می‌شد،‌ در پرزیدنت ترامپ پیروزی آسانی در ایالت‌های تگزاس،‌کلرادو، آرکانزاس، مینه‌سوتا، مین، تنسی، ماساچوست، اوکلاهما و آلاباما داشت.

او سه‌شنبه شب بدون رقیب جدی توانست در ایالت‌های آلاباما،‌ آرکانزاس،‌ کالیفرنیا، کلرادو، ماساچوست،‌ کارولینای شمالی، اوکلاهما، تنسی، تگزاس،‌یوتا و ورمانت پیروز شود. دو ایالت مینه‌سوتا و مین،‌ جمهوری‌خواهان انتخابات مقدماتی نداشتند و دونالد ترامپ بدون برگزاری رقابت، به عنوان فرد پیروز معرفی شد.

پرزیدنت ترامپ سه‌شنبه شب در توئیتر فعال بود. او ضمن انتشار عکس‌هایی از پیروزی خود در ایالت‌های ذکر شده، از الیزابت وارن سناتور ماساچوست و مایکل بلومبرگ شهردار سابق نیویورک خواست با نتایجی که به دست آورده‌اند،‌ از رقابت‌ کنار بروند.

ادامه انتخابات مقدماتی در هفته‌های آینده

هنوز مسیر طولانی برای مشخص شدن نامزد نهایی دموکرات‌ها مانده است.

رقابت‌های درون حزبی دموکرات‌ها یک هفته دیگر از سرگرفته می‌شود و دهم مارس ایالت‌هایی چون آیداهو، میشیگان، می‌سی‌سی‌پی، میسوری، داکوتای شمالی و واشینگتن شاهد انتخابات درون حزبی خواهند بود.

یک هفته بعد از آن و در ۱۷ مارس هم ایالت‌هایی چون آریزونا، فلوریدا، ایلینوی و اوهایو میزبان انتخابات درون حزبی خواهند بود.

در ماه‌های جولای و آگوست به ترتیب مجمع ملی دو حزب دموکرات و جمهوریخواه برای معرفی رسمی نامزدهای دو حزب برگزار می‌شود. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه ۳ نوامبر ۲۰۲۰ / ۱۳ آبان ۱۳۹۹ برگزار می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gifمنبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *