رویا بافی برای دلارهای آسیایی؛ ببخشید، تحریم هستید<![CDATA[0 minutes

باشگاه‌های ایرانی که در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا شرکت کرده‌اند، طبق قانون باید از کنفدراسیون فوتبال آسیا برای هر مسابقه خود مبلغی به عنوان پاداش دریافت کنند. اما این پاداش‌‌ها که گاهی به ارقامی قابل توجه هم می‌رسند، به ندرت به دست باشگاه‌های ایرانی رسیده‌اند.

«استقلال»، «پرسپولیس»، «تراکتور» و «فولاد» قاعدتا باید از حضور در آسیا منتفع ‌شوند اما این قاعده برای باشگاه‌های ایرانی صادق نیست.

***

هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۹، کنفدراسیون فوتبال آسیا از آن‌چه ناتوانی برای بالا بردن پاداش‌های لیگ قهرمانان آسیا می‌خواند، ابراز ناراحتی کرد.

این کنفدراسیون براساس جدولی که از پیش تعیین شده، هر ساله مبلغی مشخص را از درآمدهای حاصل از «حق پخش تلویزیونی»، «بلیت فروشی» و «تبلیغات محیطی» به باشگاه‌های حاضر در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا پرداخت می‌کند.

این مبلغ براساس میزان همکاری اسپانسرهای کنفدراسیون فوتبال آسیا، افزایش پیدا می‌کند.

سال ۲۰۱۹، کنفدراسیون فوتبال آسیا مبلغ ۶۰ هزار دلار به عنوان کمک هزینه سفر باشگاه‌ها به کشورهای میزبان و همین‌طور میزبانی از رقبای خود به تمامی باشگاه‌های حاضر در این مسابقات پرداخت کرد. این هزینه در مراحل حذفی، ۶۰ هزار دلار و برای بازی فینال، ۱۲۰ هزار دلار تعیین شده بود.

هم‌چنین در سال ۲۰۱۹ میلادی، به تیم‌های برنده در هر مرحله تا نیمه نهایی ۵۰ هزار دلار و تیم‌هایی که با نتیجه مساوی بازی را پایان می‌دادند، مبلغ ۱۰ هزار دلار پاداش وپرداخت می‌شد.

با این حال، کنفدراسیون فوتبال آسیا اردیبهشت ۱۳۹۹ رسما اعلام کرد به دلیل همه‌گیری کرونا و از دست دادن بخشی از درآمدهای خود، قادر به افزایش ارقام پاداش برای باشگاه‌های حاضر در این مسابقات نیست.

اما باز هم آن‌چه کنفدراسیون فوتبال آسیا پرداخت می‌کرد، قابل توجه بود؛ ۵۰ هزار دلار برای هر پیروزی، ۱۰ هزار دلار برای تساوی، ۱۰۰ هزار دلار برای صعود به مرحله یک هشتم‌نهایی، ۱۵۰ هزار دلار برای حضور در مرحله یک چهارم نهایی، ۲۵۰ هزار دلار برای حضور در نیمه‌نهایی، دو میلیون دلار برای نایب قهرمانی و چهار میلیون دلار پاداش قهرمانی در این رقابت‌ها تعیین شد.

این جوایز برای فصل ۲۰۲۱ نیز هیچ تغییری نکردند؛ یعنی چهار باشگاه ایرانی که از دیروز (چهارشنبه) وارد این تورنمنت شدند، در صورتی که در هر شش بازی خود شکست نخورند، با دستی پر باز خواهند گشت؛ برای نمونه، پرسپولیس برای پیروزی مقابل «الوحده» امارات، نخستین ۵۰ هزار دلار برایش کنار گذاشته شد. تراکتور و فولاد هم برای تساوی برابر «پاختاکور» ازبکستان و «السد» قطر باید روی ۱۰ هزار دلار پاداش این کنفدراسیون حساب کنند؛ اما نه به همین سادگی.

دلارهایی که هستند ولی نیستند

پرسپولیس طی سال‌های اخیر، پردرآمدترین باشگاه ایرانی از لیگ قهرمانان آسیا بود.

سال ۲۰۱۸، رسیدن تیم آن به فینال و نایب قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا، برای این باشگاه پاداشی به ارزش سه میلیون و ۲۰۰ هزار دلار به همراه داشت. آیا این مبلغ به دست این باشگاه رسیده است؟

وب‌سایت «مدال» سال ۱۳۹۹ مدعی شد که از پاداش نایب قهرمانی باشگاه پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا حدود ۵۵ درصد به باشگاه پرسپولیس رسیده که این مبلغ نیز میان بازیکنان و کارمندان باشگاه تقسیم شده است.

بخش دیگری از این مبلغ به دلیل تحریم‌های بانکی علیه ایران قابل پرداخت نبود.

نمونه همین اتفاق سال ۲۰۲۰ تکرار شد. پرسپولیس بار دیگر به فینال آسیا و باز هم نایب قهرمانی رسید. رقم پاداش پرسپولیس این بار به دلیل متمرکز برگزار شدن مسابقات، به دو میلیون و ۸۱۰ هزار دلار رسیده بود. دلیل کاهش این رقم، کسر شدن درآمدهای باشگاه پرسپولیس بابت میزبانی در رقابت‌های گروهی و حذفی بود.

همین پاداش نیز به رقمی بیش از ۷۰ میلیارد تومان می‌رسید؛ عددی که می‌تواند یک باشگاه را آماده حضور در کورس قهرمانی لیگ یا آماده‌سازی جدی برای رقابت‌های آسیایی کند.

مدیران پرسپولیس پیش از دیدار فینال لیگ قهرمانان، به کنفدراسیون فوتبال آسیا پیشنهاد داده بودند که پاداش آن‌ها به صورتی نقدی در دوحه، شهر میزبان این مسابقه پرداخت شود. اما کنفدراسیون فوتبال آسیا به دلیل طی نشدن مراحل اداری، این پیشنهاد را نپذیرفت.

۲۳ فروردین‌ماه، یعنی دو روز پیش از آغاز رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا در فصل ۲۰۲۱، مدیریت باشگاه پرسپولیس رسما اعلام کرد که از پاداش نایب قهرمانی این تیم در فصل ۲۰۲۰ هیچ عددی به دست این باشگاه نرسیده است.

کنفدراسیون آسیا تابع قوانین جهانی

کنفدراسیون فوتبال آسیا یا فدراسیون جهانی فوتبال از قوانین جاری نظام بانک‌داری در جهان مبرا نیستند.

در بخش یازدهم اساس‌نامه کنفدراسیون فوتبال آسیا، پیرامون سیستم مالی این نهاد غیردولتی این‌گونه توضیح داده شده است: «هرگونه پرداخت مالی که توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا انجام شود، تابع کلیه قوانین، مقررات، دستورات، آیین نامه‌ها و تحریم‌های بین‌المللی خواهند بود.»

مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا در مالزی است و بانک‌های این کشور موظف به پیروی از قوانین بانکی جهان هستند. تحریم‌هایی که علیه نظام بانکی ایران اتخاذ شده‌اند، اجازه نمی‌دهند باشگاه‌های ایرانی درآمدهای خود از این کنفدراسیون را تصاحب کنند. به عبارت دیگر، باشگاه‌های ایرانی که طی سال‌های اخیر در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا حضور داشته‌اند، از درآمدهای خود فقط در پرداخت بدهی طلب‌کاران بین‌المللی یا پرداخت جرایم خود استفاده کرده‌اند؛ نمونه واضح، جریمه ۱۰ هزار دلاری است که کنفدراسیون فوتبال آسیا در مورد «عیسی‌ آل‌کثیر» به دلیل آن‌چه «رفتار نژادپرستانه» می‌دانست، اعمال کرد. باشگاه پرسپولیس این هزینه را از حساب درآمدهای سال ۲۰۲۰ خود پرداخت.

همین روایت برای استقلال و سایر باشگاه‌های ایرانی هم وجود دارد. فقط در یک نمونه، استقلال برای به دست آوردن مطالبه ۳۰۰ هزار دلاری خود، از «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی کمک گرفت. شهریور ۱۳۹۷ این رقم با رایزنی ظریف به باشگاه استقلال رسید اما پس از آن، وزارت امور خارجه هم توان وصول مطالبات باشگاه‌های ایرانی از کنفدراسیون فوتبال آسیا را نداشت.

رونق اقتصادی بدون وجود خارجی

پرسپولیس برای پیروزی مقابل الوحده امارت باید ۵۰ هزار دلار پاداش بگیرد. تراکتور و فولاد هم برای تساوی‌های شب اول مقابل پاختاکور و السد، در مجموع و طبق قانون، محق دریافت ۲۰ هزار دلار هستند.

۹۰ هزار دلار در یک شب؛ رقمی نزدیک به دو میلیارد تومان درآمدزایی برای فوتبال ایران. این عدد اما به دست باشگاه‌ها نخواهد رسید.

مطالب مرتبط:

اختصاصی ایران وایر؛ چاله‌ای به عمق یک میلیون و ۳۰۷ هزار فرانک سوییس در فدراسیون فوتبال

شهره موسوی: وقت نداشتیم، پاداش دختران را ندادیم

تلاش برای بستن راه‌های سرقت تصاویر لیگ قهرمانان آسیا به روی ایران

]]>منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *