رسانه خبری پیامِ ایرانی

دبیر کل ناتو از طالبان خواست دست از خشونت بردارند


Share

دبیر کل ناتو از طالبان خواست حملاتشان را متوقف کنند. در همان حال جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که به رغم آنکه دولت افغانستان به تعهداتش عمل کرده، اما طالبان خشونت‌ها را افزایش داده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در یک نشست خبری که سه‌شنبه ۱۴ آوریل/ ۲۶ فروردین پیش از آغاز اجلاس وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو برگزار شد گفت:

«ما از طالبان می‌خواهیم حملات‌شان را متوقف کنند، موافقت‌نامه صلح با آمریکا را به طور کامل عملی کنند و خشونت‌ها را کاهش دهند.»

دبیر کل ناتو تأکید کرد که این سازمان به حمایت خود از افغانستان ادامه می‌دهد و از توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان و مبادله زندانیان حمایت می‌کند.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان یکشنبه گذشته اعلام کرد که سومین گروه از زندانیان طالبان بر اساس فرمان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور و با در نظر گرفتن «وضعیت سلامت، سن و مدت مجازات باقی مانده آن‌ها» آزاد شده‌اند. شورای امنیت ملی افغانستان تعداد زندانیان آزاد شده را ۳۶۱ نفر اعلام کرده است. در همان حال طالبان هم ۲۰ زندانی وابسته به دولت افغانستان را آزاد کرده است. اما هنوز گفت‌وگوهای بین‌افغان آغاز نشده.

استولتنبرگ در نشست خبری روز سه‌شنبه یادآوری کرد که مأموریت آموزشی و پشتیبانی ناتو از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه می‌یابد و ناتو همچنان به تمامی تعهدات خود به حکومت افغانستان پایبند است.

همزمان با این تحولات جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی سه‌شنبه ۱۴ آوریل/ ۲۶ فروردین در یک پیام تصویری گفت که دولت افغانستان تلاش‌های خود را برای رسیدن به صلح نسبت به گذشته افزایش داده اما گروه طالبان خشونت‌ها علیه مردم افغانستان را شدت بخشیده است.

سخنگوی شورای امنیت ملی در ادامه این پیام تأکید کرد که برای حصول صلح می‌بایست  طالبان دست از «افغان‌کشی» بردارند و آتش‌بس دایمی و سراسری اعلام کنند.

به گفته سهیل شاهین، سخنگوی طالبان، ملا برادر، رهبر سیاسی این گروه و زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان روز گذشته با یکدیگر در قطر دیدار و گفت‌وگو کردند. طالبان ادعا می‌کند که دولت افغانستان از تعهدات خود در آزادسازی زندانیان تخطی کرده است. خلیل‌زاد روز گذشته در توییتر نوشته بود:

 «دو طرف باید تلاش‌های خود را در جهت دستیابی به اهداف مشخص‌شده در توافق‌نامه آمریکا و طالبان هر چه زودتر سرعت بخشند.»

بیشتر بخوانید:

زلمی خلیل‌زاد از مبادله زندانیان در افغانستان استقبال کرد

 

 

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Omid GhaderianHamzadKojaeidnd d hgh دیجی کالا이병헌 감독jordan 4 lightning black girl sunscreen