رسانه خبری پیامِ ایرانی

کاهش حضور نظامی ناتو در افغانستان در پی توافق با طالبان | جهان | DW


امضای توافق بین آمریکا و طالبان در دوحه، پایتخت قطر، زمینه‌های استقرار صلح در کشور جنگ‌زده افغانستان را فراهم کرده است. در همین رابطه، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان و نماینده ارشد این گروه اسلام‌گرا در گفت‌وگوهای صلح با آمریکا، تماسی تلفنی داشته است.

ترامپ پس از گفت‌وگوی تلفنی خود با معاون سیاسی طالبان به خبرنگاران گفت: «ما هر دو بر سر این نکته توافق داریم که باید به خشونت پایان داد. ما خواستار خشونت نیستیم. ما منتظر نتیجه این تلاش‌ها خواهیم ماند.»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین تاکید کرد که آمریکا و طالبان هر دو خواستار پایان دادن به جنگ در افغانستان هستند. این نخستین تماس تلفنی اعلام شده ترامپ با یکی از نمایندگان ارشد طالبان به شمار می‌آید.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

ملا عبدالغنی برادر ریاست گروه مذاکره کننده طالبان در دوحه را برعهده داشت. توافق بین آمریکا و طالبان ناظر بر الزام استقرار صلح در افغانستان بوده و می‌باید راه خروج نیروهای نظامی آمریکا از این کشور را هموار کند.

توافق دوحه

در توافق بین آمریکا و طالبان پیش بینی شده است که ایالات متحده آمریکا در گام نخست از تعداد نیروهای نظامی خود در افغانستان بکاهد.

قرار بر این است که آمریکا در یک بازه زمانی ۱۳۵ روزه، شمار سربازان خود را از ۱۳۰۰۰ به ۸۶۰۰ نفر کاهش دهد. افزون بر آن، در این توافق پیش بینی شده است که ظرف ۱۴ ماه، آمریکا و ناتو همه سربازان خود را از افغانستان خارج کنند.

طالبان نیز متعهد شده است که علیه نیروهای القاعده و شبکه تروریستی “دولت اسلامی” (داعش) در افغانستان مبارزه کرده و با دولت مرکزی افغانستان بر سر توافقی جامع درباره استقرار صلح به مذاکره بنشیند.

دونالد ترامپ پس از امضای توافق بین آمریکا و طالبان از احتمال دیدار با رهبران این گروه اسلام‌گرا در آینده‌ای نه چندان دور سخن گفته بود.

کاهش حضور نظامی ناتو

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان ناتو در گفت‌وگویی با شبکه دو تلویزیون آلمان از کاهش نیروهای نظامی این سازمان در افغانستان خبر داده است.

ناتو نیز در ارتباط با توافق بین آمریکا و طالبان اعلام کرده است که به گونه‌ای گام به گام از شمار سربازان خود در افغانستان خواهد کاست.

دبیرکل ناتو پس از امضای توافق بین آمریکا و طالبان در دوحه اعلام کرد که این سازمان نیز تصمیم دارد نیروهای نظامی خود را از ۱۶۰۰۰ هزار نفر به ۱۲۰۰۰ نفر کاهش دهد. حدود نیمی از نیروهای ناتو در افغانستان را سربازان کشورهای دیگر تامین می‌کنند.

کاهش حضور نظامی ناتو در افغانستان شامل حال سربازان آلمانی مستقر در آن کشور نیز می‌شود. آلمان تا کنون وظیفه آموزش نظامی اعضای ارتش و نیروهای انتظامی افغانستان را برعهده داشته است.

استولتنبرگ تاکید کرده است که کاهش حضور نظامی ناتو در افغانستان مشروط به پایبندی طالبان به توافق حاصله با آمریکا خواهد بود.

بر اساس توافق دوحه قرار است نمایندگان طالبان و دولت مرکزی افغانستان، مذاکرات صلح خود را از روز ۱۰ مارس در کابل آغاز کنند.

افزون بر آن، قرار شده است تا دو طرف اقدام به مبادله اسرا بنمایند. مبادله اسرا از جمله مواردی است که می‌تواند گفت‌وگوهای صلح طالبان و دولت افغانستان را به بن بست بکشاند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.