رسانه خبری پیامِ ایرانی

روحانی: باید همزمان با بیماری و بیکاری مقابله کنیم


روخانیحق نشر عکس
Irna

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جلسه امروز هیات دولت با دفاع از آغاز به کار دوباره برخی کسب‌و کارها گفت که دولتش “همزمان با بیماری و بیکاری باید مبارزه کنیم و با همکاری و همراهی همه به نقطه مطلوب در عبور از بیماری کرونا برسیم”.

دولت ایران با لغو برخی محدودیت‌ها، طرحی مبنی بر “فاصله‌گذاری هوشمند” را آغاز کرده است. با اجرای این طرح شمار زیادی از کسب‌وکارها شروع به کر کردند و تردد بین شهرهای هر استان آزاد شد. در این شرایط بسیاری از کارشناسان از جمله اعضای سازمان نظام پزشکی در مورد امکان کنترل مؤثر اصول بهداشتی در این شرایط ابراز تردید کرده‌اند.

روحانی: از زمان شیوع کرونا نشده مردم نتوانند مایحتاج خود را تهیه کنند

رئیس جمهوری ایران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با دفاع از عملکرد دولتش در مقابله با کرونا گفت که “از زمان شیوع ویروس کرونا در این کشور نشده که مردم به فروشگاه‌ها مراجعه کنند و نتوانند مایحتاج خود را تهیه کنند”.

‏حسن روحانی در جلسه هیات دولت گفت “ما حتی یک نمونه در این سه ماه سراغ نداریم که کسی به بیمارستان مراجعه کند و او را برگردانده یا تخت نیاز داشته باشد یا به خاطر فقر مالی بستری نشود”.

آقای روحانی گفت که “دولت وسایل بهداشت عمومی مردم و یا تجهیز پزشکان و پرستان مانند کیت آزمایش کرونا و یا ونتیلاتور و یا تخت‌های سی تی اسکن، دستکش و ماسک و مواد ضدعفونی و لباس‌های مورد نیاز کادر در مانی و همچنین مواردیی که مورد نیاز مردم بود تامین شد”.

به گفته او، ایران در تامین اقلام بهداشتی با کشورهای پیشرفته قابل مقایسه است.

روز گذشته، مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی اقدامات دولت و مدیریت بحران را در آغاز شیوع اپیدمی کرونا در ایران “ضعیف” توصیف کرد. هرچند این مرکز یادآور شده که در حال حاضر، ارائه خدمات سلامت و امکانات برای بستری بیماران “قابل قبول” است.

دولت ایران از اول اسفند رسما اعلام کرد که ویروس کرونا از مبدا شهر قم شیوع پیدا کرده است. سعید نمکی، وزیر بهداشت در مجلس گفته بود جزئیات این شیوع را باید در جلسه غیرعلنی مجلس توضیح دهد.

روحانی: خدمات درمانی اتباع خارجی قانونی رایگان است

آقای روحانی امروز همچنین با دفاع از عملکرد دولت خود در زمینه حمایت از افراد کم درآمد و اقشار آسیب‌پذیر گفت که دولت او بیمه اقشار کم درآمد را تامین و پرداخت کرده و “حتی اعلام کرده است که خدمات درمانی اتباع خارجی که به طور قانونی در ایران زندگی می‌کنند، رایگان انجام شود.”

این درحالی است که برخی گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی حکایت از عدم دسترسی افغان‌های مقیم ایران به خدمات درمانی داشتند.

پیشتر ابراهیم حجازی، اتشه(مسئول) امور مهاجران در سفارت افغانستان در تهران به بی‌بی‌سی گفته بود “تبعیض” در این زمینه وجود ندارد، اما “موارد انگشت‌شمار” برخوردهایی نامناسب نیز گزارش شده است.

آقای حجازی گفته بود “مشکل افغان‌های مقیم ایران فقط در تست کرونا نیست که برای همه رایگان است. درمان بیماران کرونا و تهیه دارو توسط بیمه پرداخت می‌شود. از آنجایی که حدود نیم میلیون افغان‌های مقیم ایران فاقد هر نوع بیمه درمانی هستند، با مشکل پرداخت هزینه‌های درمان کرونای خود مواجه شده‌اند”.

افغانستان از ایران به خاطر عدم اعلام شمار مبتلایان و جانباختگان افغان در این کشور انتقاد کرده بود.

در پی شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران، موج بی‌سابقه‌ای از مهاجران افغان به کشورشان بازگشتند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.