رسانه خبری پیامِ ایرانی

هشدار عفو بین‌الملل نسبت به خطر اعدام جمشید شارمهد


شارمهد قربانی آدم‌ربایی و اعترافات تلوزیونی اجباری شد

منبع: دبی – العربیه فارسی

سازمان «عفو بین‌الملل»، روز پنج‌شنبه ۱۵آوریل، هشدار داد که جمشید شارمهد، شهروند دو تابعتی ایرانی-آلمانی، که از هشت ماه پیش در ایران زندانی شده با خطر اعدام روبه‌روست و با ارسال نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران، خواستار آزادی بی‌قید و شرط این زندانی سیاسی شد.

به گزارش «عفو بین‌الملل»، شارمهد، مسئول گروه «تندر»، تا کنون از دسترسی به وکیل مستقل و دادرسی عادلانه محروم بوده است.

این نهاد حقوق بشری در مورد محل دقیق نگهداری این زندانی سیاسی در زندان و بی‌اطلاعی خانواده‌اش از وضعیت او ابراز نگرانی کرده است.

«عفو بین‌الملل» همچنین با اشاره به پخش «اعترافات اجباری» شارمهد از صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفت این کار در شرایطی صورت گرفته که هنوز هیچ «دادگاه منصفانه‌ای» برای این زندانی سیاسی برگزار نشده است.

این زندانی سیاسی ۶۶ ساله به مشارکت در عملیات بمب‌گذاری در حسینیه‌ای در شیراز در سال ۱۳۸۷ متهم شده است. به گزارش این سازمان، شارمهد از بیماری‌هایی نظیر دیابت و پارکینسون رنج می‌برد و روزانه به مصرف دارو نیاز دارد.

وزارت خارجه آلمان پیشتر ضمن تایید تابعیت آلمانی شارمهد، تاکید کرد که سفارت آلمان در تهران از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته است که امکان دسترسی کنسولی با او را فراهم کنند.

در همین راستا، مورگان اورتگاس، سخنگوی وقت وزارت امور خارجه آمریکا، در ۲ اوت ۲۰۲۰، در اعتراض به بازداشت شارمهد گفت: «ایران به قوانین و معیارهای بین‌المللی احترام بگذارد.»

جمشید شارمهدجمشید شارمهد

آخرین خبرها حاکی است که شارمهد از یکی از کشورهای اطراف ایران و احتمالا در سفری به عمان ربوده شده و از آنجا به ایران انتقال داده شد. در همین راستا، جمهوری اسلامی ادعا کرد که طی «یک عملیات پیچیده» موفق به دستگیری این فرد شده است.

روزنامه «جوان» نزدیک به سپاه پاسدران، در گزارشی خبر از دستگیری جمشید شارمهد در تاجیکستان داده بود اما وزارت اطلاعات ایران با انتشار بیانیه‌ای در تاریخ ۲ اوت ۲۰۲۰ این ادعا را تکذیب کرد و تاکید کرد: هرگونه گمانه‌زنی مطرح‌شده در رسانه‌ها درباره نحوه دستگیری جمشید شارمهد، رییس «انجمن پادشاهی ایران» تکذیب می‌شود.

در دو عملیات مشابه در کشورهای که سرویس‌های اطلاعاتی ایران نفوذ قابل توجهی دارند، دو فعال دیگر در سالهای اخیر ربوده شدند.

روح الله زم، رورنامه‌نگار و مدیر سایت خبری «آمد نیوز» طی سفری از فرانسه به عراق، در اکتبر ۲۰۱۹ توسط اطلاعات سپاه پاسداران در بغداد ربوده شد و در دسامبر ۲۰۲۰ اعدام شد.

روح الله زم در دادگاهروح الله زم در دادگاه

حبیب فرج الله چعب، فعالان عرب اهوازی مخالف جمهوری اسلامی، نیز در در سپتامبر ۲۰۲۰ توسط یک باند قاچاق انسان طی سفری که از سوئد به ترکیه داشت در استانبول ربوده و به دستگاه‌های اطلاعاتی ایران تحویل داده شد.

اعترافات اجبارى حبیب فرج الله چعباعترافات اجبارى حبیب فرج الله چعب

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.