رسانه خبری پیامِ ایرانی

برای مقابله با سانسور؛ نسخه پی‌دی‌اف کتاب زنان در بند ۲۰۹ اوین عرضه شد<![CDATA[18 hours, 20 minutes

«نشر باران» که ناشر کتاب «زنان در بند ۲۰۹ اوین»، نوشته «ژیلا بنی‌یعقوب»، روزنامه‌نگار باسابقه کشور است، به تازگی اعلام کرده است نسخه پی‌دی‌اف این کتاب را به صورت رایگان در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد داد.

نشر باران در سوئد برای اولین بار این کتاب را در سال ۱۳۹۰ منتشر کرد؛ کتابی که به دلیل محتوایش، اجازه انتشار در داخل کشور را نیافته بود. حالا پس از گذشت سال‌ها، نشر باران در اطلاعیه‌ای با عنوان «جهت مقابله با سانسور در ایران» اعلام کرده است از تاریخ ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ نسخه پی‌دی‌اف این کتاب در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

زنان در بند ۲۰۹ اوین، مجموعه‌ای از یادداشت‌ها و خاطرات نویسنده از دو بازداشت گروهی زنان در سال ۱۳۸۵ است. بار اول مربوط به تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۸۵ در تظاهرات زنان به نقض حقوق‌شان در میدان «هفت‌تیر» تهران می‌شود. ساعتی پس از این تظاهرات، نیروی انتظامی و امنیتی مبادرت به بازداشت آن‌ها کردند. 

دومین بار در تاریخ ۱۳ اسفند همان سال، جمعی از فعالان جنبش زنان به دنبال برگزاری تجمعی مسالمت‌امیز در مقابل دادگاه انقلاب در تهران دستگیر شدند. 

ژیلا بنی‌یعقوب در مقدمه این کتاب نوشته است:‌ «نگارش و انتشار خاطرات مربوط به یک زندان کوتاه مدت، به معنای اهمیت بخشیدن به آن نیست بلکه به منظور ثبت تاریخی این وقایع است. اگر نه خیلی خوب می‌دانم که گذراندن دوره‌ای کوتاه در زندان در برابر رنج بسیاری از زندانیان عقیدتی- سیاسی میهنم، به ویژه برخی از روزنامه‌نگاران زندانی، ناچیز شمرده می‌شود؛ هم‌چنان که می‌دانم رنج‌های ما به عنوان زندانی‌های دهه ۸۰ جمهوری اسلامی، به هیچ عنوان قابل مقایسه با درد و رنج‌های زندانیان سیاسی کشورم در دهه ۶۰ نیست؛ دهه‌ای که شلاق و کابل و اعدام، اتفاق‌های روزمره زندان‌های جمهوری اسلامی بودند. با این وجود، برای ارایه تصاویری نزدیک از زندان‌های جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر، به فکر نگارش و انتشار این خاطرات افتاده‌ام؛ خاطراتی که حاصل گذراندن ۱۵ ‌روز زندان در یکی از بندهای امنیتی جمهوری اسلامی در زندان بزرگ اوین است. ۱۵ روزی که عبارت از دو دوره یک هفته‌ای است که هربار به خاطر تهیه گزارش از تظاهرات زنان، بازداشت و راهی زندان شدم. تلاش کرده‌ام تصویری واقعی و به دور از هرگونه پیش‌داوری و یا جانب‌داری به خواننده ارایه دهم.»

بخشی از کتاب، حاوی خاطره‌ای از «بهمن احمدی امویی»، روزنامه‌نگار، زندانی سابق و همسر بنی‌یعقوب درباره خاطراتش از بند مردان زندان اوین است.

ژیلا بنی‌یعقوب و بهمن احمدی‌امویی هر دو در جریان اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ بازداشت و با اتهامات امنیتی، محکوم به زندان شدند. بنی‌یعقوب علاوه بر زندان، محکوم به ۳۰ سال محرومیت از فعالیت مطبوعاتی در ایران شد. او پیش از دستگیری، در بسیاری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب به عنوان دبیر سرویس اجتماعی فعالیت داشت. 

«بنیاد بین‌المللی رسانه‌های زنان» در سال ۲۰۰۹ «جایزه شجاعت در روزنامه‌نگاری» را به او اختصاص داد. 

کتاب زنان در بند ۲۰۹ اوین تاکنون به دلیل محتوا و نویسنده‌اش، اجازه انتشار در ایران را نیافته است. 

]]>منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.