رسانه خبری پیامِ ایرانی

افزایش غنی‌سازی در نطنز مذاکرات وین را دشوارتر می‌کند


تهران: هر ساعت ۹ گرم اورانیوم ۶۰ درصدی تولید می‌کنیم

منبع: دبی – العربیه فارسی

با اعلام آغاز عملیات غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در تاسیسات نطنز در روز جمعه ۱۶ آوریل ۲۰۲۱، یک مقام اروپایی نسبت به خطرات این اقدام و پیامدهای منفی آن در مذاکرات جاری در وین برای احیای برجام، هشدار داد.

در حالی که مذاکرات کمیته‌های فنی، امروز در وین از سر گرفته شد، دیپلمات اروپایی که در مذاکرات هسته‌ای مشارکت داشت، به شرط عدم افشای نامش، هشدار داد که تحولات روزهای گذشته در ایران، ضرورت فوری بازگشت برجام به روند طبیعی آن مورد را تاکید قرار می‌دهد.

او در میان جمعی از خبرنگاران از جمله خبرنگار «العربیه» خاطر نشان ساخت که حادثه نطنز و بالا رفتن درصد غنی‌سازی از سوی ایران، بر دشواری مذاکرات جاری می‌افزاید.

این هشدارها تنها چند ساعت بعد از اعلام آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم ۲۳۵ از سوی مسئولان ایرانی، مطرح شد. با بالاتر رفتن سطح غنی‌سازی اورانیوم در نطنز نقض تازه‌ای در تعهدات برجامی ایران شکل گرفت.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران جمعه ۲۷ فروردین در گفت‌وگو با خبرگزاری «تسنیم» گفت: «غنی‌سازی ۶۰ درصدی هم اکنون در تاسیسات هسته‌ای احمدی روشن در جریان است.»

صالحی افزود: «الان اورانیوم ۶۰ درصد را ۹ گرم در ساعت تولید می‌کنیم ولی یک بهینه‌سازی انجام می‌دهیم که در نطنز با یک تزریق همزمان، هم اورانیوم ۲۰% تولید کنیم و هم ۶۰%»

تهران دو روز پس از عملیات «خرابکارانه» علیه تاسیسات هسته‌ای نطنز اعلام داشت که غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را آغاز خواهد کرد.

گفتنی است که تهران هم اکنون اورانیوم با غنای ۲۰% را تولید می‌کند که درجه خلوصش بسیار بالاتر از ۳٫۶۷% است که در برجام مجاز دانسته شده است. این اقدامات، ایران را از جنبه تئوریک به غنی‌سازی ۹۰ درصدی نزدیک می‌کند که می‌تواند کاربرد نظامی داشته باشد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.