مفتی پاکستان: مساجد در ماه رمضان باز می‌مانند | جهان | DW

به اشتراک گذاشتن


وزارت بهداشت پاکستان آمار ابتلا به ویروس جدید کرونا را ۶۰۰۰ نفر و میزان مرگ و میر ناشی از آن را ۱۰۰ نفر اعلام می‌کند. این ارقام به نسبت جمعیت ۲۵۰ میلیونی پاکستان بسیار اندک هستند و کارشناسان در درستی آنها تردید دارند. 

دولت پاکستان تصمیم گرفته پاره‌ای از محدودیت‌های اجتماعی را به تدریج رفع کند. عمران خان، نخست وزیر این کشور اعلام کرده که فعالیت در بخشی از حوزه‌های اقتصادی از سر گرفته می‌شود، اما مدارس و دانشگاه‌ها بسته می‌مانند و سینماها، ورزشگاه‌ها و کلیه اماکن محل اجتماع مردم نیز تا دو هفته دیگر تعطیل خواهند بود. 

با وجود این تاکید، بیشتر رهبران مذهبی و امامان جماعت پاکستان با ادامه ممنوعیت تجمع در مساجد مخالفت کرده‌اند. ماه رمضان کمتر از دو هفته دیگر شروع می‌شود و مفتی منیب الرحمان، عالی‌ترین مرجع دینی پاکستان اعلام کرده که هیچ مسجدی در ایام روزه‌داری بسته نخواهد بود.

او در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: «پنج نوبت نماز یومیه، نماز جمعه و سایر مناسک دینی در مساجد برقرار خواهند بود. مومنان قول داده‌اند که فاصله لازم را رعایت کنند.»

منیب الرحمان (وسط) مفتی پاکستان

منیب الرحمان (وسط) مفتی پاکستان

پلیس پاکستان در هفته‌های گذشته بارها کوشیده جمعیت حاضر در داخل یا مقابل مساجد را متفرق کند. آصف سرفراز، فرمانده انتظامی کراچی می‌گوید که ماموران اغلب در این کار ناموفق بوده‌اند: «ما پیوسته از امامان جماعت تقاضا می‌کنیم که مردم را توجیه کنند که اجتماع در مسجد یا بیرون از آن چقدر برای انتقال ویروس خطرناک است. حتی به آنها می‌گوییم با جان خودتان، خانواده‌تان، همسایه‌ها و دوستان‌تان بازی می‌کنید؛ اما کمتر کسی به این هشدارها اعتنا می‌کند.» 

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

وقاص احمد، یکی از اهالی کراچی به خبرگزاری آلمان می‌‌گوید: «ما مسلمانیم و خدا پشت و پناه ماست. کسی که عبادت روزانه‌اش قطع نمی‌شود، از پاندمی و بیماری مصون می‌ماند.»

احمد بر همین اساس، نه ماسک می‌زند و نه از دستکش استفاده می‌کند. به نظر او فقط “کافران” از بیماری و پاندمی وحشت دارند: «مرگ و زندگی دست خداست. هر چه خدا بخواهد.»

در سطوح دولتی اما مقامات پاکستان از پیامدهای اقتصادی شیوع بیماری بیم دارند. عمران خان از کشورهای ثروتمند خواسته که قروض پاکستان را ببخشند، وگرنه این کشور از عهده چالش‌های پاندمی کرونا بر نخواهد آمد.  

نخست‌وزیر پاکستان گفته که نظام سلامت این کشور توان و بودجه کافی برای مقابله با کرونا را ندارد و توقف معیشت می‌تواند بحرانی انسانی ایجاد کند: «نگرانی اصلی ما این است که مردم از گرسنگی بمیرند. ما در یک دو راهی قرار داریم. یا جلوی مرگ و میر ناشی از کرونا را بگیریم یا بگذاریم که شکم آدم‌ها با محدودیت کسب و کار خالی بماند.»

بانک جهانی در این میان ۲۰۰ میلیون دلار به پاکستان داده تا صرف مبارزه با شیوع کرونا کند. صندوق بین‌المللی پول هم از اختصاص یک بسته حمایتی شش میلیارد دلاری به این کشور خبر داده است.   

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *