رسانه خبری پیامِ ایرانی

شکایت فدراسیون فوتبال هند از پرسپولیس در پی یک پست حاشیه‌ساز | ورزش | DW


تیم فوتبال پرسپولیس تهران چندین روز است که در کشور هندوستان حضور دارد و در چارچوب دیدارهای مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا در گروه E به میدان می‌رود.

میزبانی این گروه را که در آن در کنار تیم پرسپولیس همچنین تیم‌های گوا هند، الریان قطر و الوحده امارات متحده عربی قرار گرفته‌اند، شهر بندری گوا در هند به عهده دارد. 

اما در حال حاضر مسائل حاشیه‌های عجیب به جای خبرهای ورزشی، توجه صحنه سیاسی و ورزشی ایران، هندوستان و قاره آسیا را به خود جلب کرده‌اند. وقوع اتفاقات حاشیه‌ای، خیلی بیشتر از پیروزی ۱ بر صفر سرخ‌پوشان پایتخت ایران در نخستین دیدار در این گروه مقابل تیم الوحده، نگاه‌ها را به خود جلب کرده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

ماجرا از آنجا آغاز شد که حساب رسمی اینستاگرام باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس تهران در چارچوب سفر تیم پرسپولیس به کشور هندوستان، چنین پیامی را منتشر کرد:

«۲۸۳ سال پس از فتح هند توسط لشکر ایرانیان، حالا نوبت به جوانان ایرانی رسیده تا یک بار دیگر و این بار در آوردگاه دیگری دست به فتح الفتوح بزنند. لشکر پرسپولیس، قهرمان ایران و نایب قهرمان آسیا، پس ار کارشکنی‌های بسیار، برای یک افتخارآفرینی دیگر راهی خند شد تا سوغاتی مهم‌تر از کوه نور و دریای نور را برای هواداران به ارمغان بیاورد.»

این پُست اینستاگرامی که حضور تیم پرسپولیس در هندوستان را با حمله نادرشاه به این کشور مقایسه کرده است، واکنش تند و صریح مقامات رسمی هند را به همراه داشت.

شکایت فدراسیون فوتبال هند از پرسپولیس به AFC

فدراسیون فوتبال هندوستان نیز به این خاطر از باشگاه پرسپولیس به کنفدراسیون فوتبال آسیا AFC شکایت کرد.

کوشال داس، دبیر کل فدراسیون فوتبال هند درباره این شکایت می‌گوید: «یکی از پست‌های منتشر شده توسط باشگاه پرسپولیس، تحقیرآمیز بود و حیثیت مردم هند را که منشا ملی داشت، خدشه‌دار کرد.»

او ادامه می‌دهد: «شرم‌آور است که تاریخ و فرهنگ کشوری که سزاوار احترام است، آزرده خاطر شود. این پست‌ها به احساسات مردم هند به کلی آسیب می‌زند. این پست‌ها تهاجم غیر منطقی به فدراسیون و مردم هند را نشان می‌دهد که کاملا خارج از اخلاق ورزشی است.»

آیا عذرخواهی مانع حکم مجازات از سویAFC می‌شود؟

از سوی دیگر ابراهیم شکوری، سخنگوی باشگاه پرسپولیس، در واکنش به پست جنجالی اینستاگرام باشگاه خود تاکید می‌کند: «این صرفا یک اشتباه و کج‌سلیقگی ادمین صفحه اینستاگرام پرسپولیس است. ارگان‌های خبری باشگاه، طبق یک قرارداد منعقد شده در گذشته، در اختیار شرکت کارگزار است و امیدواریم دیگر شاهد رقم خوردن چنین مسائلی نباشیم.»

شکوری در ادامه اشاره می‌کند: «دقایقی پس از آن که هواپیمای حامل اعضای پرسپولیس به شهر گوا رسید، متوجه اتفاقات رقم خورده در طول مدت پرواز، از جمله انتشار پستی عجیب از طریق ارگان خبری باشگاه، شدیم.»

این معاون اجرایی باشگاه پرسپولیس پیرامون ابراز عذرخواهی باشگاه پرسپولیس خاطرنشان می کند: «نامه‌ای رسمی برای فدراسیون فوتبال هند نوشتیم تا ضمن توضیح مسائلی که منجر به انتشار آن پست از طریق صفحه اینستاگرام باشگاه شده، مراتب عذرخواهی خود را به گوش مسئولان فدراسیون هند برسانیم.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

اما احتمال تعیین مجازات از سوی AFC برای باشگاه پرسپولیس را چطور می‌توان پیش‌بینی کرد؟

امیرساعد، وکیل پیشین باشگاه پرسپولیس تهران در این‌باره از تبعات سنگین این شکایت در صورت به نتیجه رسیدن آن، سخن می‌گوید. این حقوق‌دان مدعی است که در صورت تائید شکایت فدراسیون فوتبال هندوستان، حکم جریمه ۲۰ هزار دلاری و همچنین کسر ۳ امتیازی توسط AFC در انتظار پرسپولیسی‌ها خواهد بود.

گفتنی است که طبق منشور اخلاقی تعریف شده در عرصه فوتبال بین‌المللی، هرگونه ابراز توهین‌آمیز، مورد مجازات قرار می‌گیرد. این موضوع در فصل پیشین لیگ قهرمانان آسیا نیز گریبان‌گیر تیم پرسپولیس شده بود.

در آن دوره، نوع خوشحالی عیسی ال کثیر، مهاجم پرسپولیس پس از گلزنی، به عنوان یک تبعیض نژادپرستانه از سوی کمیته اخلاقی کنفدراسیون فوتبال آسیا ارزیابی شد و به ۶ ماه محرومیت این بازیکن از فوتبال و همچنین ۱۰ هزار دلار جریمه، انجامید.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.