رسانه خبری پیامِ ایرانی

دادگاه روزنامه‌نگار متهم به ترویج افراط‌گرایی در تاجیکستان آغاز شد


دلیر شریفف

Image caption

دادستانی کل تاجیکستان پس از بازداشت دلیر شریفف، اورا به نشر بیش از ۲۰۰ مطلب دارای محتوای افراط‌گرایی متهم کرد

بررسی پرونده دلیر شریفف، خبرنگار تاجیک امروز چهارشنبه (۱۵ آوریل) در دادگاهی در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان آغاز شد.

دلیر شریفف ۳۲ ساله از خبرنگاران شناخته‌شده تاجیک است و در اواخر ماه ژانویه مأموران امنیتی او را به اتهام “برانگیختن کینه و عداوت ملی و مذهبی بازداشت کرده بودند.”

دادستانی کل تاجیکستان پس از بازداشت این خبرنگار، او را به نشر بیش از ۲۰۰ مطلب دارای محتوای افراطگرایی متهم کرده بود.

ده‌ها تن از فعالان جامعه مدنی و روزنامه‌نگارانی‌که برای پیگیری قضیه هم‌قطار خود به دادگاه ناحیه شاه منصور شهر دوشنبه آمده بودند، به جلسه دادگاه راه نیافتند.

عبدالرحمان شریفف، وکیل مدافع دلیر شریفف به نقل از قاضی پرونده او گفت که هر چند محاکمه این خبرنگار در دادگاه علنی است، اما با توجه به توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی در مورد خطر ویروس کرونا همه به سالن دادگاه راه داده نمی‌شوند.

به این ترتیب، تنها شاهدان، یک فرد بی‌طرف، وکیل مدافع و پدر و مادر دلیر شریفف در جلسه امروز دادگاه حضور داشتند. دادگاه دلیر شریفف قرار بود یک روز پیش آغاز شود اما به دلیل حاضر نشدن دادستان، جلسه دادگاه دیروز برگزار نشد.

عبدالمنان شریفف، پدر این خبرنگار بازداشت‌شده امروز پس از جلسه دادگاه به رسانه‌ها گفت که دلیر در دادگاه بار دیگر تأکید کرده که بی‌گناه است و به هیچ وجه در نوشته‌هایش از افراط‌گرایی و تروریسم حمایت نکرده و هدفش جلوگیری از گرایش جوانان ناآگاه تاجیک به چنین سازمانها و حرکت‌های افراطیگری بوده است.

دلیر شریفف سابقه کار در تلویزیون دولتی “سفینه” و هفته‌نامه مستقل “ازادگان” تاجیکستان را دارد و با برخی از رسانه‌های دیگر غیردولتی نیز همکاری می‌کرد.

بازداشت او در حدود ۸۰ روز پیش واکنش‌های زیادی را در داخل و خارج از تاجیکستان در پی داشت.

ده‌ها سازمان مدافع حقوق بشر و آزادی بیان بازداشت دلیر شریفف را نگران‌کننده خوانده و خواستار رهایی او شده‌اند. اما مقامات تاجیکستان واکنشی به این نگرانی‌ها نشان نداده‌اند.

بر اساس قانون کیفری تاجیکستان، اگر دادگاه دلیر شریفف را در برانگیختن کینه و عداوت ملی و مذهبی مجرم بشناسد، ممکن است تا ۵ سال محکوم به زندان شود.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

دلیل بازداشت دلیر شریفف، روزنامه‌نگار تاجیک چیست؟‏منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.