رسانه خبری پیامِ ایرانی

وضعیت ما عادی نیست در حال آماده‌کردن دشت‌ها به قبرستان هستممنبع: دبی-العربیه.نت فارسی

عبدالوحید قتالی والی هرات در غرب افغانستان چهارشنبه ۱۵ آوریل در نشست خبری خطاب به مردم این ولایت گفت، ویروس کرونا را جدی بگیرید «وضعیت ما عادی نیست در حال آماده‌کردن دشت‌ها به قبرستان هستم».

قتالی تاکید کرد، وضعیت هرات عادی نیست، آمار مبتلایان به ویروس کرونا لحظه به لحظه افزایش می‌یابد و روزهای سخت و بحرانی در پیش‌رو خواهد بود.

وی اضافه کرد: «می‌‌خواهم به صراحت بگویم من در هرات در حال قبر کندن هستم، اگر روحیه شما را تضعیف هم می‌کند من در حال آماده‌کردن دشت‌ها به قبرستان هستم. آرزو دارم که به او روز نرسیم اما چرا جدی نمی‌گیرید؟».

والی هرات ادامه داد: «با تکیه بر دانش علما و مستندات جامعه صحی، تمام علایم نشان می‌دهد که هرات روزهای سختی را تجربه خواهد کرد. بین ضرر فردی شهروندان و مرگ عمومی یکی را باید انتخاب کنیم».

عبدالوحید قتالی یادآوری کرد: «چند برابر بیماران شفاخانه داریم. متخصص‌ترین افراد را داریم، چرا اعتماد نمی‌کنید؟ چرا بیماران را در خانه قرنطین می‌کنید؟ چرا پنهان می‌‌کنید؟ چرا پنهانی دفن می‌کنید؟ به نام مرض‌های دیگر و ایست قلبی، بیمار کرونایی را پنهان می‌کنید؟ این واقعیت دنیا است. این شرم نیست».

والی هرات اظهار کرد، قیودات روز گردی برای مدت نا معلوم در این ولایت تمدید شده است از روز پنج شنبه ۱۶ آوریل اجرای قیودات جدی تر می‌شود کسانی که مقررات قرنطینه را رعایت نکنند با آنها برخورد جدی خواهند شد.

وی گفت، در حال آماده کردن ۸۴۰۰ بستر برای بیماران کرونا است، مردم باید در خانه بمانند و مقام‌های محلی هرات برای رفع نیازمندی‌های شهروندان توجه جدی دارند.

از سوی دیگر، وزارت صحت عامه (بهداشت) افغانستان اعلام کرد، آمار مجموع مبتلایان به ویروس کرونا در کشور به ۷۸۴ نفر رسیده که از این میان ۲۷ نفر فوت کرده و ۴۳ نفر بهبود یافته‌اند.

به گفته این وزارت، هرات با ثبت ۳۰۶ مورد، کابل با ثبت ۲۰۹ مورد و قندهار با ثبت ۹۳ مورد بیشترین افراد آلوده به ویروس کرونا را دارند.

قابل ذکر است اولین «بانک غذایی» نیز در ولایت هرات راه اندازی شده تا دراین شرایط کرونایی به افراد نیازمند کمک های غذایی صورت گیرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.