رسانه خبری پیامِ ایرانی

واکنش بایدن به غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم توسط ایران  | ایران | DW


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا عصر جمعه ۲۷ فرودین (۱۶ آوریل) در کنفرانس مطبوعاتی با یوشیهیدو سوگا، نخست‌وزیر ژاپن درباره ادامه مذاکرات هسته‌ای برجام و غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم توسط ایران واکنش نشان داد.

بایدن اقدام ایران برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را “غیرسازنده” و “برخلاف توافقنامه برجام” دانست و تاکید کرد که آمریکا از آن حمایت نمی‌کند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

بایدن خاطرنشان کرد اقدام ایران “مفید” نیست؛ آن هم در شرایطی که آمریکا و جمهوری اسلامی در حال مذاکره غیرمستقیم برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ هستند. 

او در ادامه گفت، آمریکا خوشحال است که ایران موافقت کرده به مذاکره غیرمستقیم با واشنگتن و رایزنی با شرکای آمریکا ادامه دهد. 

بایدن با اشاره به دور جدید مذاکرات وین برای احیای برجام گفت، مذاکرات ادامه دارند و قضاوت کردن درباره نتایج آن زود است.   

یک روز پیش از این سخنان بایدن ایران رسما اعلام کرد که به غنای ۶۰ درصدی اورانیوم رسیده است.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران جمعه ۲۷ فرودین (۱۶ آوریل) گفت غنی‌سازی ۶۰ درصدی هم اکنون در تاسیسات هسته‌ای شهید احمدی روشن در جریان است.

صالحی افزود: «چهارشنبه دستور راه‌اندازی ۶۰ درصد را دادیم و ۴۰ دقیقه بامداد امروز (جمعه) محصول ۶۰ درصد را گرفتیم. محصولی که الان می‌گیریم حدود ۹ گرم در ساعت است.»

این اقدام در حقیقت یک گام پیش از غنی‌سازی ۹۰ درصدی است که لازمه ساختن سلاح هسته‌ای است. جمهوری اسلامی اما طبق توافق هسته‌ای برجام، از حق غنی‌سازی چهاردرصدی برخوردار است.  

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

اقدام ایران برای غنای ۶۰ درصدی اورانیوم نگرانی اتحادیه اروپا و اسرائیل را برانگیخت.

گبی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائيل به ایران هشدار داد که این کشور هر آن چه که لازم است را انجام خواهد داد تا اطمینان حاصل کند، ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند.

 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.