رسانه خبری پیامِ ایرانی

بایدن: غنی‌سازی ۶۰ درصدی به سود ایران نیست


جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا روز جمعه ۱۶ آوریل غنی‌سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد خلوص از سوی ایران را اقدامی «غیر مفید» خواند اما گفت خوشحال است که تهران هنوز در حال مذاکره غیرمستقیم با واشنگتن در مورد ازسرگیری توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران است.

ایران روز جمعه اعلام کرد كه غنی‌سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد را در نطنز آغاز كرده است. این بالاترین سطح غنی‌سازی اعلام شده از سوی ایران و یک قدم نزدیک‌تر به غنی‌سازی ۹۰ درصدی است که برای ساخت سلاح لازم است.

بایدن در مصاحبه مطبوعاتی مشترک خود با نخست وزیر ژاپن، یوشیهیده سوگا در واشنگتن به خبرنگاران گفت:

«ما از غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران حمایت نمی‌کنیم و به هیچ وجه آن را مفید نمی‌دانیم. با وجود این خوشحالیم که ایران همچنان در بحث‌های غیرمستقیم با ما و با شرکای ما در مورد چگونگی حرکت به جلو و مواردی که برای بازگشت به توافق هسته‌ای مورد نیاز است، شرکت می‌‌کند. اما ما بدون اینکه امتیازاتی بگیریم، حاضر به انجام مذاکرات نیستیم.»

بایدن در پاسخ به این سوال که آیا این اقدام ایران نشانه جدی نبودن تهران در بازگشت به توافق هسته‌ای است، گفت: «بحث ها در حال انجام است. من فکر می‌کنم قضاوت در مورد نتیجه آن زود است. اما ما هنوز صحبت می کنیم.»

در ماه‌های اخیر ایران غنی سازی را به خلوص ۲۰ درصد رسانده بود؛ سطحی که در آن اورانیوم بسیار غنی شده و گامی مهم برای ساخت سلاح محسوب می‌شود.

توافق سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های جهانی برای مهار جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران در ازای لغو تحریم‌ها، سطح خلوص اورانیوم را در ایران به ۳،۶۷ درصد رسانده بود. ایران تلاش برای ساخت سلاح هسته‌ای را انکار می‌کند.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به تلویزیون دولتی این کشور گفت: «ما در هر ساعت حدود ۹ گرم اورانیوم غنی شده ۶۰ درصدی تولید می‌کنیم.»

پیش از این، محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس ایران گفته بود که دانشمندان ایرانی با موفقیت غنی سازی ۶۰درصدی اورانیوم را آغاز کرده‌اند.

قالیباف در توییتر خود نوشت: «اراده ملت ایران معجزاتی می‌کند که هرگونه توطئه را خنثی می‌کند.»

در وین، سخنگوی آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای از اظهار نظر در مورد اظهارات ایران در مورد غنی سازی ۶۰ درصدی خودداری کرد.

ایران و قدرت‌های جهانی در وین در تلاش برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ هستند که سه سال قبل، ایالات متحده در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ از آن خارج شد. این گفت‌وگوها موقتا پایان یافته تا نمایندگان کشورها برای مشورت به کشورهای خود برگردند اما زمان آغاز دوباره مداکرات مشخص نیست.

عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات روز سه‌شنبه گفت ایران هزار دستگاه سانتریفیوژ پیشرفته را در نطنز فعال می‌کند.

ایران تصمیم خود را برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را به‌عنوان واکنش به خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای نطنز که به اسرائیل نسبت می‌دهد انجام داده است با این حال جمهوری اسلامی قبلا نیز از راه‌اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته IR-6 خبر داده بود.

چندین رسانه اسرائیلی به نقل از منابع اطلاعاتی ناشناس گزارش داده‌اند که سرویس اطلاعاتی این کشور عملیات خرابکاری چند روز قبل را در مجموعه نطنز انجام داده است. اسرائیل که به اعتقاد عمومی تنها کشور خاورمیانه دارای زرادخانه هسته‌ای است، به طور رسمی در مورد این حادثه اظهار نظری نکرده است.

گبی اشکنازی، وزیر امور خارجه اسرائیل روز جمعه گفت که اسرائیل «هر آنچه لازم باشد» انجام خواهد داد تا اطمینان حاصل کند که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.