رسانه خبری پیامِ ایرانی

وزارت اطلاعات هویت متهم انفجار نطنز را اعلام کرد


وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی اعلام کرد که «رضا کریمی» ۴۳ ساله و متولد کاشان عامل انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز بود.

این اطلاعات جدید درباره انفجار نطنز ساعتی پیش در گزارشی منتشر شد که شبکه خبر جمهوری اسلامی درباره آخرین وضعیت مجتمع غنی‌سازی نطنز تدارک دیده بود. تصویر رضا کریمی و فرم درخواست اعلان قرمز برای او خطاب به اینترپل نیز در این گزارش منتشر شد.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی اعلام کرده است که کریمی پیش از انفجار از کشور خارج شده است. درباره جایگاه او در تاسیسات غنی‌سازی نطنز هیچ اطلاعاتی منتشر نشده است.

در ابتدای این گزارش اعلام شد که روند غنی‌سازی در نطنز از سرگرفته شده است و بخش‌های آسیب‌دیده نیز در روزهای آینده به روال عادی بازخواهند گشت.

انفجار در بخش تامین برق تاسیسات غنی‌سازی نطنز در بامداد ۳۳ فروردین ماه رخ داد. براساس اظهارات فریدون عباسی، رئیس سابق سازمان انرزی اتمی و علیرضا زاکانی، نماینده مجلس، چندین هزار سانتریفیوژ به دلیل قطع برق ناشی از انفجار آسیب دیده‌اند.

نیویورک‌تایمز نیز روز بعد از این حادثه اعلام کرد که برنامه غنی‌سازی ایران برای چندین ماه به عقب رانده شده است.

دو مقام اطلاعاتی که نام آن‌ها افشا نشد، شامگاه یکشنبه ۲۲ فروردین به نیویورک تایمز اطلاع دادند که حمله مجدد به تأسیسات هسته‌‌ای نطنز را اسرائیل در طی یک عملیات سری انجام داد. در این عملیات سیستم تامین برق سانتریفیوژها منفجر و به طور کامل تخریب شد. این دو مقام اطلاعاتی بی‌نام و نشان ادعا کرده‌اند که راه‌اندازی دوباره تاسیسات نظنز ممکن است حداقل ۹ ماه طول بکشد.

همان روز، علی ربیعی سخنگوی دولت ایران اعلام کرد که هویت عامل این «خرابکاری» شناسایی شده است و متهم تحت تعقیب نیروهای امنیتی قرار گرفته است.

مقام‌های جمهوری اسلامی پس از ترور محسن فخری‌زاده، چهره کلیدی برنامه هسته‌ای در پاییز گذشته نیز اعلام کرد که عوامل این ترور را شناسایی کرده است.

انفجار در نطنز، دومین خرابکاری در این مجتمع هسته‌ای در ۱۰ ماه گذشته است. در رویدادی دیگر در همین مجتمع، سالن مونتاژ سانتریفیوژهای پیشرفته منفجر شد.

هر دو انفجار رخ‌داده در نطنز به صورت غیررسمی به اسرائیل نسبت داده شده است ولی مقام‌های اسرائیل این موضوع را نه تایید کرده‌اند و نه تکذیب. ایران در روز ۲۲ فروردین، احتمال انفجار در نطنز را رد می‌کرد و عامل حادثه را حمله سایبری می‌دانست. یک روز پس از آنکه یک تحلیلگر نظامی اسرائیل دلیل رویداد نطنز را انفجار در تاسیسات برق اعلام کرد، سخنگوی سازمان انرژی اتمی هم وقوع انفجار را تایید کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.