رسانه خبری پیامِ ایرانی

انتقاد روحانی از مردم، منتقدان واکسن روسی و وزیر بهداشت | ایران | DWرئیس دولت دوازدهم و رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه ضد و نقیض‌گویی‌های هفته‌های اخیر درباره  اوج‌گیری دوباره بیماری کووید۱۹ در ایران، تاکید کرد که کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم یکی از علت‌های اصلی این وضعیت است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، حسن روحانی در نشست شنبه ۲۸ فروردین این ستاد گفت: «هفته‌ای که در آن قرار گرفته‌ایم،‌ هفته سختی است و همه باید دست به دست هم دهیم و رعایت پروتکل‌ها باید به ۹۰ درصد برسد. متاسفانه در این شرایط سخت آمار مراعات پروتکل در برخی از جاها ۷۰ درصد بود و باید به ۹۰ درصد برسیم تا در هفته‌های بعد این موج را مهار کنیم.»

روابط عمومی وزارت بهداشت به تازگی اعلام کرده که مرکز تمام استان‌ها و اغلب شهرهای بزرگ در وضعیت قرمز (بسیار پر خطر) قرار دارند و میانگین رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به کمتر از ۶۰ در صد کاهش یافته است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

کاهش رعایت این دستورالعمل‌ها که با افزایش خریدها، سفرها و دید و بازدیدهای نوروزی شدت گرفت، یکی از مسائلی است که بر سر آن میان وزیر بهداشت و روحانی اختلاف وجود دارد.

سعید نمکی بارها گفته با سفرهای نوروزی به شدت مخالف بوده و از ستاد ملی مقابله با کرونا که برای این سفرها محدودیت ایجاد نکرد انتقاد و گلایه کرده است.

اختلاف روحانی و نمکی بر سر سفرهای نوروزی

حسن روحانی چند روز پیش منکر تاثیر سفرهای نوروزی در اوج گرفتن پاندمی در ایران شد و ادعا کرد که موج جدید، در کشورهایی که نوروز را جشن نمی‌گیرند نیز آغاز شده است.

وزیر بهداشت در نشست روز جمعه ستاد کرونای کرمانشاه و ظاهرا در کنایه به رئیس جمهوری گفت از ماه‌ها پیش از عید هشدار داده است که “باید خودمان را برای سهمگین‌ترین و سخت‌ترین اپیدمی آماده کنیم”.

اما روحانی در نشست روز شنبه ستاد ملی در سخنانی که تکرار انکار نقش سفرهای نوروزی در شدت گرفتن موج چهارم به نظر می‌رسد گفت: «در روزهای اخیر سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که شرایط در دو ماه گذشته بسیار نگران‌کننده بوده و بر اساس آماری که داد، سرایت ویروس هر هفته نسبت به هفته قبل دو برابر شده است.»

او نتیجه گرفت که همه با ویروس جهش‌یافته کرونا در جهان روبرو هستند و “حتی کشورهایی که کمتر مواجه بودند در این ایام با مشکلات زیادی مواجه شدند”. 

رئیس دولت دوازدهم  با کنایه به صحبت‌های انتقادی روزهای گذشته وزیر بهداشت، بدون نام بردن از او گفت در شرایطی که مشکلی پیش می‌آید همه مسئولان باید دست به دست هم بدهند و “نباید تریبونی داشته باشیم که در آن آرامش را در نظر نگیرند”.

کنایه به منتقدان واکسن تائید نشده

بخش دیگری از اظهارات روحانی به مسئله واردات واکسن کرونا اختصاص داشت که بحث آن و کم‌کاری دولت در این زمینه این روزها در رسانه‌های ایران و فضای مجازی بسیار داغ است.

او درباره تهیه واکسن گفت: «روزی که برای تهیه واکسن از روسیه و چین اقدام کردیم در فضای مجازی عده‌ای به دنبال فضاسازی در این زمینه بودند و شخصی از تریبون رسمی اعلام کرد که من این واکسن را نمی‌زنم. نامه‌هایی که از سوی برخی پزشک‌ها به دفتر من ارسال شده نشان می‌دهد برخی از ما می‌خواستند که از روسیه و چین واکسن نخریم. همان افراد که می‌گفتند واکسن نخرید امروز می‌گویند چرا واکسن کم خریده‌اید؟»

مینو محرز، از اعضای شاخص کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا یکی از نخستین کسانی بود که اعلام کرد از دریافت واکسن روسی “اسپوتنیک وی” چون مراجع بین‌المللی آن را تائید نکرده‌اند خودداری می‌کند.

پس از او حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم این حرف را تکرار کرد و ۹۸ عضو سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای به روحانی نسبت به خرید و استفاده از واکسن روسی پیش از تائید آن ابراز نگرانی کردند.

پس از ناکامی دولت در تامین به موقع واکسن مورد نیاز در ایران، حسن روحانی چند بار از بخش خصوصی درخواست کرد در زمینه واردات واکسن فعال شود. او روز پنج‌شنبه این حرف را تکرار کرد و وعده داد شخصا مشکلات در این کار را دنبال کند.

محمود نجفی عرب، رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران نهم فروردین در واکنش به این گونه درخواست‌ها گفته بود از طرفی در زمینه تامین واکسن دولت‌ها نقشی تعیین‌کننده دارند، از طرف دیگر برای انجام این کار توسط بخش خصوصی “فرصت‌سوزی” شده و مجوز واردات باید ماه‌ها پیش صادر می‌شد.

مدیریت تخم‌مرغ و زولبیا به جای مدیریت واکسن

این انتقاد را رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین به شکل صریح‌تری بیان کرده است. محمدرضا حریری روز شنبه به خبرگزاری ایسنا گفت، در شرایط فعلی، دشوار به نظر می‌رسد که بخش خصوصی بتواند در حوزه واردات گسترده واکسن به کشور کمک کند.

او می‌گوید در اقتصادی که دولت با قیمت‌گذاری دستوری در مدیریت بازار تخم‌مرغ و مرغ و زولبیا هم دخالت می‌کند “آنگاه در حوزه‌ای مانند واکسن کرونا که در تمام جهان مدیریت دولتی انجام می‌شود، ناگهان می‌گویند که بخش خصوصی بیاید و واردات کند!”

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین می‌گوید در شرایطی که در کشورهایی مانند آمریکا، بریتانیا و کانادا که مظهر اقتصاد بازار آزاد هستند، دولت در مدیریت تامین واکسن نقش محوری دارد دادن اختیار به بخش خصوصی برای این کار “از هر نظر اشتباه و حتی خطرناک” است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

این فعال بخش خصوصی تاکید کرد که مدیریت واردات واکسن باید با دولت باشد و بحث بر سر اینکه بخش خصوصی واکسن وارد کند و در بازار بفروشد “نه تنها ممکن نیست که حتی اگر اجرایی شود نیز گامی جدید در مسیر نوکیسه پروری در ایران” خواهد بود.

کمتر از نیم میلیون دوز واکسن در بیش از دو ماه

واکسینه کردن شهروندان در ایران ۲۱ بهمن با تعداد محدودی واکسن روسی “اسپوتنیک وی” آغاز شد. علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا سال گذشته ابراز خوش‌بینی کرد که کادر درمان و گروه‌های پرخطر که در اولویت نخست هستند تا پایان سال واکسینه شوند.

تعداد این افراد حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر برآورد می‌شود و برای واکسینه کردن آنها به دو میلیون و ۶۰۰ هزار دوز واکسن نیاز است.

بر پایه اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تا ۲۸ فروردین، به عبارت دیگر طی بیش از دو ماه، در مجموع ۴۹۸ هزار و ۴۸۷ دوز واکسن در ایران تزریق شده است.

این احتمال منتفی نیست که در روزها و ماه‌های آینده واکسیناسیون در ایران شتاب بگیرد اما با روند کنونی دلیل زیادی برای خوش‌بینی وجود ندارد. مقایسه آمار رسمی از تعداد واکسن‌های تزریق شده در دو روز اخیر نشان می‌دهد در شبانه روز گذشته در سراسر ایران اندکی بیش از ۱۴ هزار دوز واکسن تزریق شده که ۲ هزار و ۶۰۰ دوز کمتر از روز قبل بوده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.