رسانه خبری پیامِ ایرانی

موج چهارم کرونا سنگین‌تر از موج‌های اروپا نیست


رییس جمهوری ایران هفته جاری را هفته سختی برای این کشور عنوان کرد

منبع: دبی – العربیه فارسی

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، شنبه 17 آوریل در جلسه ستاد مقابله با کرونا گفت، موج چهارم کرونا در کشورش سنگین‌تر از موج‌های اروپا نیست.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، روحانی با اشاره به اینکه موج‌های کرونا در ایران سنگین‌تر از موج‌های اروپا نیست، گفت: «البته موج چهارم موج بلندتر و سخت‌تری است ولی باید از تجربیات گذشته استفاده کنیم چرا که هفته جاری هفته سختی است».

روحانی گفت: «طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی در دو ماه گذشته هر هفته سرایت ویروس دو برابر شده ‌است و این به دلیل همه‌گیری ویروس جهش‌یافته ‌است. من با برخی از سران کشورهای همسایه که صحبت می‌کردم همه آنان گرفتار این موج تازه شده‌اند.»

دولت ایران: علت تاخیر واکسن کرونا «خلف وعده فروشندگان» است

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو ایران، از تاخیر و خلف وعده فروشندگان واکسن کرونا به ایران سخن گفت و عامل آن را کندی تولید و کمبود جهانی برخی مواد اولیه دانست.

جهانپور به خلف وعده روس‌ها در تحویل به موقع واکسن کرونا اشاره کرد و گفت: «مشکلات فنی و کندی تولید و تقاضای بالای واکسن اسپوتنیک وی موجب شد که از حداقل یک میلیون دز وعده داده شده تا پایان سال 99، فقط تحویل حدود 420 هزار دز عملیاتی شود.»

او از ممنوعیت تحویل واکسن کرونای هندی به ایران نیز پرده برداشت و گفت: «375 هزار دز از 500هزار دز واکسن کوواکسین هند که تا پایان اسفند ماه باید تحویل داده می‌شد به همراه سایر ثبت سفارش‌ها و حتی محموله‌های واکسن‌های تحت لیسانس تولیدی در هند، با ممانعت دادستانی هند مواجه شده‌است.»

واکسن 60 میلیون تومانی در بازار سیاه ایران

منابع خبری ایران به تازگی گزارش دادند که قیمت واکسن کرونا در بازار سیاه ایران، بین 45 میلیون تا 60 میلیون تومان است که البته با همین قیمت هم به سختی پیدا می‌شود.

«تجارت‌نیوز»، گزارش داد از 50 دلال راسته «ناصر خسرو»، تنها چند نفری ادعا می‌کنند که واکسن کرونا دارند. البته خودشان ندارند. باید به کسی زنگ بزنند و رابط‌شان واکسن را بیاورد.

براساس این گزارش، اولین دلال قول واکسن را حداقل برای دو هفته آینده می‌دهد. «دو هفته دیگه زنگ بزن. الان تو بازار موجود نیست. آن وقت هم شاید باشد. قیمتش 45 تا 46 میلیون تومان است. اما الان اگر کسی بگوید واکسن دارد دروغ گفته. یا آب مقطر دستت می‌دهند یا بیعانه می‌گیرند و غیب می‌شوند.

واکسیناسیون 75 درصدی جمعیت ایران 10 سال طول خواهد کشید

خبرگزاری «بلومبرگ»، که سرعت واکسیناسیون در سراسر جهان را دنبال می‌کند، با توجه به آخرین داده‌ها مدت زمانی را که با توجه به نرخ کنونی واکسیناسیون طول می‌کشد تا کشورها 75 درصد از جمعیت خود را واکسینه کنند و به ایمنی جمعی برسند، پیش‌بینی کرده‌است.

ایران، با نرخ کنونی 3 هزار و 806 دوز واکسن در روز، باید بیشتر از 10 سال منتظر بماند تا 75 درصد از جمعیت‌اش واکسینه شوند.

واکسیناسیون در ایران، همچنان به کندی پیش می‌رود و بر خلاف ادعای مقامات جمهوری اسلامی که گفته بودند تا پایان سال، نزدیک به سه میلیون دز واکسن بزنند، این رقم تا امروز تنها به 124 هزار و 193 دز واکسن رسیده‌ است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.