رسانه خبری پیامِ ایرانی

اعتراض ارتش آمریکا به مانورهای ‘خطرناک’ قایق‌های سپاه


عکسی که ارتش آمریکا از حادثه منتشر کردحق نشر عکس
USNavy

Image caption

یکی از عکس هایی که ارتش آمریکا از این حادثه منتشر کرده است

نیروی دریایی آمریکا می گوید قایق های سپاه پاسداران ایران در خلیج فارس مانورهای “خطرناک” و “آزارنده ای” در نزدیکی کشتی های آمریکایی انجام داده اند.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بیانیه ای گفت که روز ۱۵ آوریل ۱۱ قایق نیروی دریایی “سپاه پاسداران انقلاب اسلامی” چند بار به ناو یو اس اس لوئیس بی. پولر، ناوشکن پال همیلتون، و ناوچه‌های فایربولت، سیروکو، رنگل و مائوئی نزدیک شدند.

براساس این بیانیه کشتی های آمریکایی درحال انجام مانور مشترکی با هلی کوپترهای “آپاچی ای اچ ۶۴-ای” ارتش در آب های بین المللی شمال خلیج فارس بودند.

در این بیانیه آمده است: “قایق های سپاه مکررا از فاصله خیلی نزدیک و با سرعت زیاد از جلو و عقب کشتی های آمریکایی رد شدند. از جمله یک بار از فاصله ۴۵ متری کشتی پولر و ۱۰ متری دماغه مائوئی عبور کردند.”

به گفته ارتش آمریکا خدمه کشتی های آمریکایی چند بار از طریق رادیو، به صدا درآوردن بوق کشتی و وسایل ایجاد اصوات آکوستیک دوربرد به قایق های ایرانی اخطار دادند اما ابتدا جوابی نگرفتند.

با این حال ارتش آمریکا گفت که این قایق ها حدود یک ساعت بعد به تماس رادیویی پاسخ دادند و از کشتی ها فاصله گرفتند.

ارتش آمریکا این اقدام قایق های ایرانی را “تحریک آمیز” خواند و گفت که این اقدام خطر سوءمحاسبه و برخورد در دریا را افزایش می دهد.

ارتش آمریکا گفت که نیروی دریایی، گارد ساحلی، تفنگداران دریایی و ارتش از اواخر ماه مارس مشغول انجام مانورهای مشترک در شمال خلیج فارس بوده اند، هرچند از آن به عنوان “خلیج عربی” نام برد.

ارتش آمریکا در دو سال اخیر به ندرت از رفتار “آزارنده” قایق های سپاه علیه کشتی های خود در خلیج فارس شکایت کرده است.

مقام های نظامی این کشور بیش از دو سال پیش – در ژانویه ۲۰۱۸ – از آنچه کاهش این نوع رویارویی ها در خلیج فارس خواندند استقبال کردند.

ژنرال ژوزف ووتل، فرمانده وقت ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنترال‌کامند) در آن زمان گفت که شاید توقف رویارویی‌ها “به خاطر این بوده که ما آمادگی‌مان را نشان داده‌ایم، و این‌که این [رویارویی‌ها] قابل‌تحمل نیست و ارتش‌های حرفه‌ای چنین کارهایی نمی‌کنند”.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

در دو سال اخیر گزارشی از رویارویی ناوهای آمریکایی با قایق‌های سپاه در خلیج فارس منتشر نشده بود

فرماندهی مرکزی آمریکا، مسئول تامین امنیت آمریکا از خلیج فارس تا آسیای میانه است.

دونالد ترامپ در دوره رقابت‌های انتخاباتی ۲۰۱۶ تهدید کرده بود که اگر رئیس‌جمهور شود، باید به قایق‌های سپاه که به ناوگان دریایی آمریکا نزدیک شوند شلیک کرد.

مقام‌های سپاه گفته‌اند که رفتارشان در چارچوب مقررات است. سپاه پاسداران غالبا این اقدامات را در چارچوب حق ایران برای حفاظت از مرزهایش تعریف می‌کند. ایران به حضور نیروی دریایی آمریکا در نزدیکی آب‌هایش بدبین است.

سال گذشته بعد از اوج گیری تنش میان ایران و آمریکا بعد از خروج دولت ترامپ از برجام (توافق هسته ای) و اعمال مجدد تحریم های نفتی رشته حملاتی به چندین نفتکش در منطقه روی داد که آمریکا آنها را به ایران نسبت می دهد، اتهامی که ایران رد کرده است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.