رسانه خبری پیامِ ایرانی

تاکید آمریکا بر حمایت از ژاپن در برابر تهدیدهای چین | جهان | DW


جو بایدن روز جمعه، ۱۶ آوریل با یوشیهیده سوگا، نخست‌وزیر ژاپن دیدار و گفت‌وگو کرد. این نخستین دیدار حضوری رئیس جمهوری ایالات متحده با یک مقام ارشد خارجی از زمان ورود او به کاخ سفید بود و همین مسئله اهمیت این ملاقات را دو چندان به نمایش می‌گذارد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، جو بایدن در دیدار با سوگا از “تجدید اتحاد تاریخی میان ایالات متحده و ژاپن” ابراز خشنودی کرد. مراسم رسمی خوشامدگویی به نخست‌وزیر ژاپن با حضور گارد نظامی در کاخ سفید برگزار شد.

ژاپن به لحاظ اقتصادی و همچنین در زمینه مسائل امنیتی شریک مهم ایالات متحده در منطقه جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه به شمار می‌رود.

دفاع از ژاپن با تمام توان

در بیانیه مشترکی که پس از دیدار بایدن و سوگا منتشر شد تاکید شده که آمریکا بدون تعلل به تعهدات خود برای دفاع از ژاپن با تمام امکانات و قدرت پایبند است و این شامل توانمندی‌های اتمی ایالات متحده نیز می‌شود.

دولت آمریکا با اشاره به افزایش تحرکات نظامی چین در تنگه تایوان و اطراف مجمع‌الجزایر سن‌کاکو، نسبت به هر اقدام یک‌جانبه‌ای که حاکمیت ژاپن بر این منطقه را نقض کند هشدار داد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

مجمع‌الجزایر سن‌کاکو غیرمسکونی است و در دریای چین شرقی قرار دارد. این منطقه به دلیل قرار گرفتن در مسیر کشتیرانی بین‌المللی و منابع بالقوه نفت و گاز از اهمیت زیادی برخوردار است. این جزایر در چین و تایوان دیائو خوانده می‌شوند و این اقدام به نوعی زیر سوال بردن حاکمیت ژاپن بر این منطقه ارزیابی می‌شود.

آمریکا به عنوان قدرت اتمی برتر جهان پشتیبان ژاپن محسوب می‌شود و هزاران نظامی آمریکایی در این کشور جنوب شرق آسیا مستقر هستند.

ناظران حضور نخست‌وزیر ژاپن در کاخ سفید را نشانه حساسیت آمریکا به افزایش حضور نظامی چین در منطقه ارزیابی می‌کنند.

چین، محور نگرانی‌های منطقه‌ای مشترک

جو بایدن در نشست خبری مشترک با نخست‌وزیر ژاپن تاکید کرد که آزادی رفت و آمد و امنیت منطقه آسیا – اقیانوسیه باید تضمین شود. او افزود چین باید در این زمینه به مسئولیت‌های خود پایبند باشد.

 یوشیهیده سوگا در سفر خود به واشنگتن ضمن تاکید بر اهمیت تایوان تصریح کرد که وجود امنیت و ثبات در منطقه تنگه تایوان جایگاه ویژه‌ای دارد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

چین، بیش از پیش تلاش می‌کند بر تایوان تسلط پیدا کند و تحقق احتمالی این برنامه می‌تواند راه تسلط بر مجمع‌الجزایر سن‌کاکو که تایوان هم نسبت به آن ادعای ارضی دارد، را هموارتر کند.

بنابر گزارش‌ها، افزایش فشار پکن بر دولت خودمختار هنگ‌کنگ و بدرفتاری با اقلیت قومی و مسلمانان اویغور از دیگر رئوس رایزنی‌های رئیس جمهوری آمریکا و نخست‌وزیر ژاپن در واشنگتن بوده‌اند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید یک روز قبل از دیدار بایدن و سوگا در جمع خبرنگاران گفته بود که رایزنی درباره خطر برنامه‌های اتمی کره شمالی و ضرورت هسته‌ای‌زدایی از شبه جزیره کره از دیگر موضوع‌هایی است که سران آمریکا و ژاپن درباره آن بحث و رایزنی خواهند کرد.

 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.