رسانه خبری پیامِ ایرانی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را تایید کرد | ایران | DW


آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه ۱۷ آوریل (۲۸ فروردین) با انتشار گزارشی از آغاز روند غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای نطنز خبر داده است.

خبرگزاری فرانسه روز یکشنبه ۱۸ آوریل به نقل از مقامات آژانس در وین اعلام کرده که نمونه‌های بررسی شده در تاسیسات هسته‌ای نطنز در حال حاضر حکایت از غنی‌سازی اورانیوم به میزان ۳/ ۵۵ درصد دارد.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

افزون بر آن، آژانس اعلام کرده که تحقیقات کارشناسان این مرکز برای محاسبه دقیق میزان غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران ادامه دارد و آژانس پس از آن، در این باره اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه ۱۳ آوریل اعلام کرده بود که در واکنش به حمله به تاسیسات نطنز، میزان غنی‌سازی اورانیوم خود را به ۶۰ درصد خواهد رساند.

جمهوری اسلامی مسئولیت حمله روز یکشنبه ۱۱ آوریل به تاسیسات هسته‌ای یاد شده را برعهده اسرائیل می‌داند. افزایش غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران در شرایطی صورت می‌گیرد که گفت‌وگوهای کمیسیون مشترک برجام در وین بر سر بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌های این کشور علیه ایران آغاز شده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بر اساس توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، ایران متعهد شده بود میزان غنی‌سازی اورانیوم را به ۶۷/ ۳ درصد محدود کند. این در حالی است که پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، ایران میزان غنی‌سازی خود را به ۲۰ درصد افزایش داده بود.

برای تولید جنگ‌افزارهای هسته‌ای نیاز به غنی‌سازی ۹۰ درصدی اورانیوم وجود دارد. اسرائیل بارها اعلام کرده است که این کشور برای مانع شدن ایران از تجهیز خود به جنگ‌افزارهای هسته‌ای از انجام هیچ اقدامی چشم‌پوشی نخواهد کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.