رسانه خبری پیامِ ایرانی

جمهوری چک ۱۸ دیپلمات روسی را اخراج می‌کند | جهان | DWجمهوری چک بر آن است تا در ارتباط با پرونده مربوط به وقوع انفجار در یک انبار مهمات، ۱۸ دیپلمات روس را از کشور خود اخراج کند.

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی از پراگ، پایتخت جمهوری چک، اعلام کرده است که انگشت اتهام وزارت کشور جمهوری چک در ارتباط با انفجار انبار مهمات متوجه دولت روسیه است.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

یان هاماچک، وزیر کشور جمهوری چک روز شنبه ۱۷ آوریل گفته است که شماری از دیپلمات‌های روسی فعال در سفارتخانه آن کشور در پراگ ماموران دو سازمان امنیتی روسیه SWR (سرویس اطلاعات خارجی) و GRU (اداره اصلی اطلاعات) هستند.

وزیر کشور جمهوری چک اعلام کرده است که در این ارتباط، این کشور ۱۸ دیپلمات روسیه را از خاک خود اخراج خواهد کرد.

موضوع به وقوع انفجار سال ۲۰۱۴ در یک انبار مهمات واقع در وربیتچ بازمی‌گردد. تلاش برای دستگیری دو شهروند روس در این ارتباط ادامه دارد. گفته می‌شود که این دو فرد همان کسانی هستند که در سوءقصد به جان سرگئی اسکریپال، مامور سابق سازمان اطلاعات روسیه، در بریتانیا دست داشته‌اند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

هماچک از این ۱۸ دیپلمات درخواست کرده است که ظرف ۴۸ ساعت خاک آن کشور را ترک کنند. گفته می‌شود که وزارت کشور جمهوری چک درباره این تصمیم به سفیر روسیه در پراگ نیز اطلاع داده است.

آندری بابیش، نخست‌وزیر جمهوری چک گفته است که “شواهد و اسناد روشنی” دال بر نقش ماموران اداره اصلی اطلاعات روسیه در انفجار یاد شده وجود دارد. باید یادآور شد در انفجار سال ۲۰۱۴ در انبار مهمات وربیتچ دو نفر کشته شده بودند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.