رسانه خبری پیامِ ایرانی

احتمال اجرای حکم زندان سه محیط‌بان در آمل با شکایت یک شکارچی غیرمجاز



<![CDATA[3 hours, 4 minutes

استان‌وایر- شکایت یک شکارچی غیرمجاز از سه محیط‌بان در آمل به اتهام «تیراندازی به لاستیک خودروی او و توقیف آن»موجب صدور حکم ۹ سال حبس و انفصال از خدمت او شده و حالا در آستانه اجرا قرار دارد.

این سه محیط‌بان به اخلال در نظم عمومی و قدرت‌نمایی با سلاح گرم متهم شده‌اند.

محیط‌بانان آملی چهارسال قبل اقدام به تعقیب یک شکارچی غیرمجاز کردند و پس از آنکه شکارچی غیرمجاز به قصد شکار اقدام به تیراندازی منطقه نماروستا کردبا شلیک تیر هوایی ابتدا به او اخطار داده و با توجه به عدم توقف او با شلیک لاستیک ماشین شکارچی را پنچر کردند.

در جریات تعقیب و گریز محیط‌بانان و شکارچی غیر مجاز درگیری فیزیکی هم بین آن‌ها رخ داده بود و محیط‌بانان  از اسپری و دستبند استفاده کردند بدون آنکه آسیبی به متهم وارد شود.

در پی این اتفاق شکارچی غیرمجاز علیه این سه محیط‌بان اقدام به شکایت کیفری کرد و دادگاه آن‌ها را در مجموع به ۱۸ سال زندان و سه سال انفصال از خدمت محکوم کرد.

یکی از محیط‌بانان در حکم دادگاه بدوی به ۹ سال و دو محیط‌بان دیگر به ترتیب به ۶ و ۳ سال زندان محکوم شدند.

حکم بدوی صادر شده مورد اعتراض از سوی سه محیط‌بان قرار گرفت و در دادگاه تجدید نظر لغو شد اما لغو حکم با اعتراض شاکی مواجه شد.

در نهایت دادگاه هر یک از سه محیط‌بان این پرونده را به سه سال زندان که نیمی از آن تعزیری، و نیمی دیگر آن برای مدت دوسال تعلیقی است محکوم کرد. هر سه محیط‌بان همچنین به یک سال انفصال از خدمت محکوم شده‌اند.

فعالان محیط‌زیست می‌گویند حکم انفصال از خدمت این  محیط بانان از اول خرداد ماه سال گذشته همراه با تعلیق آنها به اجرا گذاشته شده و در طول یازده ما گذشته آن‌ها حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.

فعالان محیط‌زیستی همچنین از اجرای قریب‌الوقوع حکم  ۱۸ ماه حبس این سه محیط‌بان خبر داده‌اند.

این حکم در حالی در آستانه اجرا قرار گرفته است که در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ دو محیط‌بان  نام‌های مهدی مجلل و میکاییل هاشمی هنگام تعقیب خودروی نیسان افراد ناشناس در منطقه حفاظت شده «فیله خاصه» در استان زنجان با شلیک گلوله به سر کشته شدند. 

درگیری محیط‌بانان با شکارچیان غیرمجاز تاکنون به کشته شدن شماری از محیط‌بانان و در مواردی شکارچیان منجر شده است.

برخی از محیط‌بانان و فعالان محیط‌زیست حوزه عدم وجود قوانین شفاف و حمایتی، کمبود نفرات و تجهیزات در محیط‌بانی را از جمله دلایل افزایش این درگیری‌ها عنوان کرده و در اعتراض به قتل محیط‌بانان زنجانی در نامه‌ای ضمن اعتراض به این وضعیت،خواهان اقدام مسئولان، تغییر قوانین و مجازات شکارچیان غیرمجاز شدند.

📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید: info@iranwire.com

📞اگر می‌خواهید درباره موضوع این خبر با افراد مسوول تماس بگیرید، لطفاً به فهرست مسوولان در سراسر ایران مراجعه کنید: www.ostanwire.com

]]>



منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.