رسانه خبری پیامِ ایرانی

لوکاشنکو آمریکا را مسئول یک ″کودتای نافرجام″ در بلاروس دانست | جهان | DW


رئیس‌جمهوری بلاروس با انتشار یک ویدئو از دفتر ریاست‌جمهوری این کشور اعلام کرد موفق به خنثی کردن یک “کودتا” علیه خود شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، الکساندر لوکاشنکو در این ویدئو سرویس‌های مخفی خارجی و “احتمالا سازمان سیا و اف‌بی‌آی” آمریکا را مسئول این “کودتا” معرفی کرده است.

سرویس‌های اطلاعاتی و مخفی بلاروس پیش از این اعلام کرده بودند که طی یک “عملیات ویژه” یک “گروه با گرایش‌های تروریستی” را متلاشی کرده‌اند که قصد داشته است “با ابزار خشونت‌آمیز به قدرت دست یازد”.

سرویس مخفی بلاروس KGB در شامگاه جمعه ۱۶ آوریل (۲۷ فروردین) اعلام کرد که سرویس مخفی روسیه FSB در مسکو دو تبعه بلاروس را دستگیر کرده‌اند. این دو نفر عبارتند از الکساندر فدوتو، کارشناس علوم سیاسی و یوری سنکوویچ، حقوق‌دان که فرد دوم تابعیت ایالات متحده آمریکا را نیز دارد.

مقامات واشنگتن و مسکو تاکنون در مورد ادعاهای لوکاشنکو نظر نداده‌اند.

در پی انتخابات ریاست‌جمهوری بلاروس اتهامات سنگین جعل و تقلب در روند برگزاری آن متوجه الکساندر لوکاشنکو بوده است که خود را پیروز انتخابات معرفی کرد. ماه‌هاست که بلاروس صحنه اعتراضات مردمی علیه الکساندر لوکاشنکو است که به آخرین دیکتاتور اروپا شهرت یافته است. تاکنون صدها نفر دستگیر شده‌اند.

با بالا گرفتن و گسترش اعتراضات مردمی در سراسر کشور، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیروهای ویژه ضدشورش به این کشور اعزام کرد.

سوتلانا تیخانووسکایا، رهبر اپوزیسیون بلاروس از محل تبعید خود در لیتوانی، ادعاهای مطرح شده از سوی لوکاشنکو و سازمان‌های امنیتی را “تحریکات نیروهای امنیتی روسی و بلاروسی” دانست.

 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.