رسانه خبری پیامِ ایرانی

مرگ محمد حجازی مشهورترین فرمانده «سرکوبگر» سپاه قدس


منبع: دبی – العربیه فارسی

روابط عمومی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، با انتشار بیانیه‌ای شامگاه یکشنبه، از مرگ سرتیپ محمد حجازی، جانشین نیروی قدس سپاه، به دلیل عارضه قلبی خبر داد.

سرتیپ حجازی که نام کامل او “سید محمد حسین‌زاده حجازی” است از چهره‌های خشن و تندرو ایران بود که نامش به سرکوب معترضین و قلع و قمع مخالفان مقرون بود.

به گفته منتقدان حجازی در دوره‌ای که فرماندهی بسیج را بر عهده داشت، نقش مهمی در سرکوب جنبش سبز و پیروزی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1388 ایفا کرد.

او به دلیل مشارکت و نظارتش بر موارد متعدد نقض حقوق بشر و آزادی بیان و سرکوب مخالفان و منتقدان در لیست تحریم‌های حقوق بشری ایالات متحده و اتحادیه اروپا قرار گرفت.

نام محمد حجازی همچنین در لیست مقامات ایرانی آمران بمب‌گذاری مرکز فرهنگی یهودیان در بوینس آیرس، پایتخت آرژانتین در 18 ژوئیه 1994 هم دیده می‌شود. این بمب‌گذاری که سبب تحت تعقیب گرفتن شماری از چهره‌های سیاسی سرشناس ایران شد، 85 کشته و صدها مجروح بر جای گذاشت.

او در دوران جنگ ایران با عراق هم به سرکوب احزاب کُرد درمناطق غربی ایران، از جمله دو حزب دموکرات کردستان ایران و کومله پرداخت.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلام ایران در 12 مهر 1388 حجازی را به معاونت آماد و پشتیبانی تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح ایران منصوب کرد. همچنین معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، معاونت آماد، پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح و جانشین قرارگاه ثارالله از جمله مسئولیت‌های حجازی به شمار می‌رود.

او در دی‌ماه 1398 با حکم حسین سلامی، فرمانده کل سپاه به عنوان جانشین فرماندهی نیروی قدس منصوب شد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.