رسانه خبری پیامِ ایرانی

حمله مردان مسلح به یک نفتکش و بردن آن به آبهای ایران | ایران | DWروز سه‌شنبه ۲۶ فروردین یک کشتی حامل مواد شیمیایی در بندر فجیره متعلق به امارات متحده عربی مورد حمله مردان مسلح قرار گرفت و به سمت آب‌های ایران برده شد.

مرکز عملیات تجارت دریایی بریتانیا (UKMTO) که امنیت دریایی در منطقه خلیج فارس را رصد می‌کند این خبر را اعلام کرده است. به گفته این مرکز این تانکر هم اکنون آزاد شده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

شرکت امنیت دریایی بریتانیایی “دریاد گلوبال”  کشتی مورد قرار گرفته را  تانکر شیمیایی/ نفتی SC Taipei  شناسایی کرده است. شرکت مالک این تانکر در هنگ کنگ ثبت شده است.

داده‌های شرکت خدمات تجاری cFlow نشان می‌دهد که تانکر شیمیایی/ نفتی SC Taipei با ‌ظرفیت ۲۰ هزار تن، قبل از آنکه به سمت جنوب غربی سواحل ایران منحرف شود در بندر فجیره در امارات لنگر انداخته بوده است.

مرکز عملیات تجارت دریایی بریتانیا تایید کرده که در ساعات پایانی روز سه‌شنبه این تانکر آزاد شده و در حال حاضر تحت کنترل کاپیتان آن است و همه خدمه نیز سالم هستند. 

این تانکر نفتی شیمیایی پیش از آنکه به سمت ایران برده شود، در مسیر حرکت به سوی الجبیل در عربستان سعودی، محل دو پالایشگاه نفتی بوده و در حال حاضر در غرب بندر جاسک در ایران است.

بر اساس داده‌های شرکت خدمات تجاری cFlow تانکر SC Taipei  حامل یک ماده  پتروشیمی به نام styrene monomer بوده که یک ماده کلیدی برای ساخت پلاستیک است.

مقامات ایران از اظهار نظر درباره خبر توقیف موقت این کشتی خودداری کرده‌اند. 

مرکز عملیات تجارت دریایی بریتانیا گفته با دقت در حال رصد وضعیت در منطقه است و به همه کشتی‌های حمل و نقل دریایی در نزدیکی این منطقه توصیه کرده که “هشیار باشند و احتیاط کنند”.

شرکت امنیت دریایی بریتانیایی “دریاد گلوبال” در گزارشی گفته است: «تحقیق درباره جزییات این حادثه در جریان است و فعلا ناروشن است که آیا این تانکر در یک موقعیت خطر از سوی ایران قرار گرفته یا ایران به طریقی خواسته به این کشتی کمک کند.» 

این شرکت اضافه کرده که در محل قرار گرفتن این تانکر در منطقه هیچ اثری از مواد شیمیایی یافت نشده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

نماینده شرکت مدیریت کشتیرانی “فانتا سی” که این کشتی را اداره می‌‌کند از هرگونه اظهار نظر خودداری کرده است.

بندر فجیره سال گذشته نیز خبرساز شد؛ زمانی که به چهار نفتکش در آنجا حمله شد و آمریکا و عربستان و بسیاری کشورهای غربی انگشت اتهام را به سوی ایران گرفتند.

چند ماه بعد با توقیف ابرنفتکش ایرانی گریس ۱ توسط نیروهای جبل‌الطارق در این منطقه، تنش میان ایران و غرب بیشتر شد. دو هفته پس از آن نیز نفتکش بریتانیایی استینا ایمپرو توسط سپاه پاسداران توقیف شد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.