رسانه خبری پیامِ ایرانی

شک و تردید پیرامون ازمایشگاهی در ووهان؛ آیا ویروس کرونا در آنجا تولید شد؟منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

به نظر می رسد که اتهامات آمریکا که از زبان جمعی از مسئولان این کشور و در راس آن‌ها، ترامپ علیه چین مطرح شده، پر بیراه نبوده است.

بار دیگر شک و تردیدها پیرامون وجود آزمایشگاهی در ووهان جان گرفته که روشن می‌کند در آنجا آزمایش‌هایی در باره ویروس کرونا بوده و چه بسا ابتلاء به کووید ۱۹ از طریق یکی از کارکنان این آزمایشگاه، انتشار یافته باشد. با این تفاوت که نظریه گسترش عمدی این پاندمیک یا تولید ازمایشگاهی کرونا، نامحتمل است.

در همین زمینه، مقامات اطلاعاتی و امنیت ملی آمریکا روز پنجشنبه ۱۶ آوریل، برای شبکه «سی ان ان» فاش کرد، که دولت آمریکا همچنان در حال بررسی احتمال تولید این ویروس در آزمایشگاهی چینی و نه در بازار گوشت و ماهی است.

یک مقام اطلاعاتی آگاه از جمع بندی دولت در این رابطه به «سی ان ان» گفت: «نظریه مقامات اطلاعاتی آمریکا که درحال بررسی علل ظهور کرونا هستند، این است که کرونا در آزمایشگاهی در چین ایجاد شده اما به اشتباه و سهوا در میان عموم انتشار یافته است».

دیگر منابع نیز گزارش دادند که دستگاه طلاعاتی آمریکا نتوانسته این نظریه را تأیید کند، اما در تلاش است تا مدارکی دال بر ابتلای یکی از کارکنان آزمایشگاه در اثر بروز یک حادثه یا اهمال در تعامل با مواد آزمایشگاهی و سرایت ویروس به دیگران بیابد.

یکی از عوامل آزمایشگاه عامل انتقال ویروس به بازار گوشت

این اطلاعات در راستای گفته‌های شامگاه چهارشنبه ۱۴ آوریل ترامپ است که اعلام کرد، دولت او در تلاش است تا مشخص کند، آیا این ویروس از آزمایشگاهی در ووهان چین بیرون آمده است؟

گفتنی است ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک آمریکا، روز سه شنبه ۱۴ آوریل عنوان کرد، دستگاه اطلاعاتی آمریکا بر این باور است که کرونا احتمالاً بر اساس عوامل طبیعی و نه تولید آزمایشگاهی در چین، به وجود آمده اما در هر صورت هنوز دلیلی قاطع برای تائید هیچ یک از این دو احتمال، در دست نیست.

این موارد همچنین با مطالب انتشار یافته چهارشنبه شب ۱۵ آوریل از سوی کانال تلویزیونی فاکس نیوز، همخوانی دارد که گفته است، کرونا در آزمایشگاهی در ووهان ساخته شده اما نه به مثابه یک سلاح بیولوژیک بلکه به عنوان بخشی از تلاش چین برای نمایش دادن تلاش‌های این کشور در رسیدن به خودکفائی در مقابله با ویروس‌ها یا تفوق و برتری یافتن بر توان مندی‌های آمریکا در این زمینه است.

مفاد این گزارش و سایر گزارش ها حاکی از ضعف استانداردهای ایمنی در آزمایشگاهی است که آزمایش بروی ویروس‌ها را انجام داده و باعث ابتلای یکی از کارکنان و سپس شیوع آن در بازار گوشت شده است.

موسسه ویروس شناسی ووهان برخوردار از حمایت دولتی در فوریه گذشته، شایعات پیرامون احتمال تولید ویروس کرونا در یکی از آزمایشگاه‌های خود یا سرایت آن از یکی از این آزمایشگاه‌ها را به شدت تکذیب کرد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.