نگرانی عفو بین‌الملل از نقض حقوق بشر در اروپا به بهانه کرونا | جهان | DW

به اشتراک گذاشتن


برای مقابله با شیوع گسترده ویروس جدید کرونا تقریبا در تمام کشورهای جهان محدودیت‌های زیادی بر زندگی اجتماعی شهروندان تحمیل شده است.

سازمان عفو بین‌الملل هشدار می‌دهد که این محدودیت‌ها در برخی کشورهای اروپایی به نقض حقوق اساسی شهروندان منجر شده است.

این سازمان حقوق بشری به مناسبت انتشار گزارش سالیانه خود در مورد وضعیت کشورهای اروپایی و آسیای مرکزی اعلام کرد، گرایش به محدود کردن حقوق شهروندی که از سال گذشته در برخی کشورها مشاهده می‌شد، در سایه بحران کرونا شتاب گرفته است.

خبرگزاری آلمان پنجشنبه ۲۸ فروردین (۱۶ آوریل) به نقل از مارکوس بکو، رئیس بخش آلمانی سازمان عفو بین‌الملل نوشت: «حفاظت از حقوق بشر، به ویژه در بحران‌هایی نظیر همه‌گیری جهانی کرونا اهمیت بیشتری می‌یابد».

ضرورت حفاظت از قشرهای آسیب‌پذیر

او می‌گوید در چنین شرایطی قشرهای آسیب‌پذیرتر، مانند بی‌خانمان‌ها و پناهجویان باید به همان اندازه که اصول بنیادین حکومت قانون مقرر کرده، حفاظت شوند.

به باور عفو بین‌الملل بسیاری از تدبیرهایی که برای مقابله با گسترش ویروس کرونا در دستور کار قرار گرفته‌، برای محافظت از سلامت عمومی ضروری هستند. این سازمان اما در عین حال هشدار داد که برخی دولت‌ها از این بحران برای تضعیف پایه‌های حکومت قانون، اقدامات تبعیض‌آمیز، سرکوب و سانسور سوءاستفاده می‌کنند.

بر پایه ارزیابی این سازمان در بسیاری از موارد افرادی که در شرایط عادی نیز به حاشیه رانده شده و مورد تبعیض قرار گرفته‌اند، کسانی هستند که بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرند.

مارکوس بکو، رئیس بخش آلمانی سازمان عفو بین‌الملل

مارکوس بکو، رئیس بخش آلمانی سازمان عفو بین‌الملل

مارکوس بکو تاکید می‌کند این وظیفه تمام دولت‌ها است که تضمین کنند، تدبیرهایی که برای مقابله با بحران کرونا اتخاذ می‌کنند با پیمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای حفاظت از حقوق بشر هم‌خوانی دارند.

در پیوند با اقدامات محدودکننده به خاطر بحران کرونا سه کشور مجارستان، لهستان و ترکیه در کانون انتقادهای سازمان عفو بین‌الملل قرار دارند.

تشدید “تهاجم به حقوق بشر” در مجارستان

یانینه اولمن‌زیک، کارشناس امور اروپای این نهاد می‌گوید دولت مجارستان بحران کرونا را بهانه کرده تا “تهاجم علیه حقوق بشر و حکومت قانون” را تشدید کند.

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان متهم می‌شود که بحران کرونا را بهانه کرده تا قدرت و اختیارات بی‌حد مرزی را در دست خود متمرکز کند.

یک قانون اضطراری که تازگی در پارلمان مجارستان تصویب شده به دولت ویکتور اوربان اجازه می‌دهد برای یک دوره نامحدود تصمیمات خود را بدون نیاز به تصویب نمایندگان به اجرا بگذارد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

ویکتور اروبان، نخست‌وزیر مجارستان

ویکتور اروبان، نخست‌وزیر مجارستان

این مصوبه در اروپا با انتقادهای شدیدی روبرو شده است. اورزولا فون‌درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا تهدید کرده که به خاطر این قانون اعمال مجازات‌هایی علیه مجارستان به جریان بیفتد.

سازمان عفو بین‌الملل دولت لهستان را نیز به بهانه کردن بحران کرونا برای تشدید سیاست‌های سرکوبگرانه متهم کرده است. در سایه بحران کرونا در پارلمان لهستان بحث‌هایی درباره محدود کردن سقط جنین و روشنگری جنسی بالا گرفته است.

پارلمان ترکیه چندی پیش طرحی را تصویب کرد که مطابق آن قرار شده تا حدود ۱۰۰ هزار زندانی به خاطر گسترش ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ به طور مشروط یا زودهنگام از زندان آزاد شوند.

خودداری ترکیه از آزادی برخی زندانیان

به گفته یانینه اولمن‌زیک با توجه به ازدحام و شرایط غیربهداشتی در اغلب زندان‌های ترکیه این مصوبه یک “اقدام معقول” است، اما شامل بسیاری از روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق شهروندی و فعالان سیاسی اپوزیسیون در زندان‌های ترکیه نمی‌شود.

عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

سازمان عفو بین‌الملل در عین حال تدابیر برخی کشورهای اروپایی، نظیر آلمان برای مقابله با بحران کرونا را تائید کرده و می‌گوید در این کشورها تا کنون میان ضرورت‌های مقابله با گسترش کرونا و محدودیت حقوق شهروندی “تعادلی خوبی” برقرار شده است.

رئیس این سازمان در آلمان در عین حال تاکید کرده که با توجه به ادامه بحران کرونا ضرورت دارد آرام‌آرام تدابیری اتخاذ شود تا شهروندان بتوانند از حق خود برای برگزاری تجمع‌های اعتراضی و بیان آزاد و عمومی دیدگاه‌های سیاسی استفاده کنند.

در حال حاضر اغلب کشورهای اروپایی به شدت درگیر شیوع بیماری کووید ۱۹ هستند و در اغلب آنها تجمع بیش از دو نفر، مگر برای اعضای خانواده یا فعالیت‌های ضروری و مجاز ممنوع است.

مطابق آماری که دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز منتشر می‌کند تا ظهر پنج‌شنبه ۲۸ فروردین آلمان با نزدیک ۱۳۷ هزار و ۸۰۰ مورد ابتلای شناسایی شده به ویروس کرونا پس از اسپانیا و ایتالیا قرار دارد و در این کشور تا کنون بیش از سه هزار و ۸۰۰ نفر بر اثر بیماری کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

در این آمار تعداد موارد ابتلا به ویروس جدید کرونا در ۱۸۵ کشور جهان نزدیک به دو میلیون و ۸۰ هزار مورد و شمار قربانیان بیماری کووید ۱۹ تا ظهر پنج‌شنبه ۱۳۷ هزار و ۱۹۳ نفر ثبت شده است.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *