آمارهای غربال‌شده و اصرار روحانی بر عادی‌سازی امور | ایران | DW

به اشتراک گذاشتنوزارت بهداشت در تازه‌ترین آمار اعلام کرده که در۲۴ ساعت گذشته ۹۴ نفر در پی ابتلا به کرونا درگذشته‌اند. به این ترتیب، رقم کل درگذشتگان برای دومین روز متوالی دو رقمی شده است. اما رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران می‌گوید تنها روزانه بین ۷۰ تا ۱۰۰ نفر در پایتخت بر اثر ابتلا به کرونا می‌میرند. 

ناهید خداکرمی عنوان کرده که علت تفاوت آمارها، ممکن است به ثبت متفاوت علت مرگ افراد باز گردد. روزنامه شرق به نقل از او می‌نویسد: «اول اینکه تست کرونای بسیاری از فوتی‌ها، پس از دفن مشخص می‌شود ‌و علت مرگ عده‌ای دیگر هم دیسترس تنفسی قید می‌شود.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

خانم خداکرمی که عضو شورای عالی سازمان نظام پزشکی نیز هست، از مقامات وزارت بهداشت خواسته که تا می‌توانند حقیقت را به مردم بگویند، وگرنه بازار شایعات داغ می‌شود و شهروندان بیش از پیش به مسئولان بدبین خواهند شد: «… حق این مردم ندانستن نیست. آنها باید درباره گستره جغرافیایی این ویروس بدانند و حتی بر اساس اطلاعات کد پستی بتوانند بفهمند کدام محله درگیری بیشتری دارد. ما از ستاد کرونا می‌خواهیم تا دوباره با جزئیات آمار ابتلا را به مردم گزارش دهد تا بیشتر از این وضعیت اعتماد مردم بغرنج نشود.» 

محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران نیز قبلا از شفاف نبودن آمارهای مربوط به کرونا گلایه کرده و در توییتر نوشته بود: «به نظر می‌رسد اکنون میزان مرگ‌و‌میری که در تهران وجود دارد و آماری که ارائه می‌شود شفاف نیست و با عددهای کلان همخوانی ندارد.»

در مقابل، مسعود مردانی، عضو هیات علمی ستاد مقابله با کرونا با قطعیت از کاهش میزان ابتلا و مرگ بر اثر کرونا خبر داده و گفته که نباید هر مورد درگذشت در تهران را به کرونا نسبت داد: «من کسی نیستم که بخواهم آمار وزارت بهداشت را تأیید یا تکذیب کنم، اما یک حقیقت وجود دارد و آن روند رو به کاهش بیماری، بستری‌شدن و مرگ‌ومیر در ایران است. من روزانه از ابتدای اپیدمی، بیماران کرونایی زیادی را دیده‌ام. مراجعان من ۸۰ درصدشان مبتلایان پیش از عید بودند و امروز برای چکاپ نزد من آمده بودند. البته موارد جدید هم داشتم، اما بیشتر مراجعان آنهایی بودند که پیش از عید آمده بودند. واقعیت این است که کرونا در ایران در حال روند نزولی دوران خود است.»

سلامتی یا معاش

حسن روحانی می‌گوید دولت می‌خواهد هم‌زمان با کرونا و بیکاری مقابله کند. او در توجیه از سرگیری کسب و کار و رفع پاره‌ای از محدودیت‌های تردد، به مردم استناد می‌کند که مهم‌ترین دغدغه‌شان، سلامت و معیشت است. روحانی روز چهارشنبه ۲۷ فروردین در جلسه هیات دولت گفت: «مواد غذایی مورد نیاز مردم در طول این مدت تامین شده است و زمانی نبوده که مردم به فروشگاه‌ها مراجعه کنند و با قفسه خالی مواجه شوند و بیان شود که بروید و دو روز دیگر مراجعه کنید در صورتی که بسیاری از کشورها با آن دست به گریبان بودند.»

او هم‌زمان مدعی شد که در هیچ استان و شهرستانی، بیماری وجود نداشته که بیمارستان او را نپذیرفته باشد: «… حتی یک نمونه در این سه ماه سراغ نداریم که کسی به بیمارستان مراجعه کند و او را برگردانده یا تخت نیاز داشته باشد یا به خاطر فقر مالی بستری نشود.»

روزنامه بهار در یادداشتی پیرامون اصرار مسئولان و رئیس جمهور به عادی‌سازی امور می‌نویسد آن چه دولتی‌ها و صداوسیما در روزهای اخیر درباره توقف روند صعودی کرونا می‌گویند “لزوما خلاف واقعیت نیست اما همه واقعیت هم نیست!”

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

در این یادداشت آمده که سیر نزولی ابتلا، ناشی از اجرای سختگیرانه و چند روزه فاصله‌گذاری بوده و هر گونه بازگشت به زندگی عادی می‌تواند فاجعه‌ای جدی را رقم بزند: «توجیه و بهانه‌هایی همچون نبود منابع مالی کافی و یا آسیب به صنعت و تولید کشور و مانند آن به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست، زیرا نخستین وظیفه قدرت سیاسی در هر سطحی محافظت از جان شهروندان است و نمی‌توان پذیرفت که برخی مسئولان با رویکردی صرفاً اقتصادی خطرات شیوع کرونا را فراموش کرده و با ساده‌سازی غیرتخصصی برخی آمارها در پی بازگشت امور به شرایط عادی و پیش از کرونا باشند.»

وزارت بهداشت تا کنون تصدیق نکرده که در آمارهایش تنها مواردی را لحاظ می‌کند که تست مثبت کووید – ۱۹ آنها رسما ثبت شده است. منتقدان می‌گویند ارائه آمارهای غیرشفاف یا  نزولی، می‌تواند حساسیت مردم نسبت به رعایت مقررات فاصله گذاری اجتماعی و توصیه‌های بهداشتی را کم کند و دایره شیوع گسترده‌تر شود.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *