خبرگزاری هرانا | فاطمه (آیلار) باختری، نوکیش مسیحی آزاد شد

به اشتراک گذاشتن


خبرگزاری هرانا – فاطمه (آیلار) باختری، نوکیش مسیحی که اوایل اسفند ماه به صورت موقت به مرخصی اعزام شده بود، روز یکشنبه ۲۴ فروردین ماه طی تماسی تلفنی با زندان اوین از صدور حکم آزادی زودهنگام خود مطلع شده است. با توجه به اینکه این نوکیش مسیحی مورد عفو قرار گرفته دیگر به زندان اوین باز نخواهد گشت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از محبت نیوز، فاطمه (آیلار) باختری، نوکیش مسیحی از زندان اوین آزاد شد.

بر اساس این گزارش، خانم باختری روز یکشنبه ۲۴ فروردین ماه، طی تماسی تلفنی با زندان اوین  از صدور حکم آزادی زودهنگام خود مطلع شده است. با توجه به اینکه این نوکیش مسیحی مورد عفو قرار گرفته دیگر به زندان اوین باز نخواهد گشت.

خانم باختری اوایل اسفند ماه ۱۳۹۸ با توجه بخشنامه نوروزی قوه قضاییه به صورت موقت به مرخصی اعزام شده بود.

فاطمه باختری روز شنبه ۹ شهریورماه ۱۳۹۸،  جهت تحمل مدت محکومیت ۱ ساله خود به زندان اوین منتقل شده بود.

او در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۹۶، به همراه زمان فدایی دیگر نوکیش مسیحی توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و پس از برگزاری جلسه دادگاه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده، حکم صادره در تاریخ ۳۱ شهریورماه سال ۹۷ به وکیلش ابلاغ شده بود.

بر اساس حکم صادره، خانم باختری از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس و دو سال محرومیت از فعالیت های اجتماعی و عضویت در گروه ها، احزاب و دستجات سیاسی و ارتباط با دیگر نوکیشان مسیحی محکوم شده بود. حکم صادره توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران عیناً تایید و در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه ۹۸  به او  ابلاغ شده بود.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *